همکاری ربات لجستیک و نیرو انسانی

ربات لجستیک

زمانی که اولین ربات‌ها پا به عرصه گذاشتن هیچ یک از ما فکر نمی‌کرد که روزی نه چندان دور برسد که ربات‌های بتوانند اغلب کارهای یک انسان را حتی بهتر از خود انسان انجام دهد. امروزه یکی از ربات‌هایی که بسیار کاربردی واقع شده است، ربات لجستیک است. ربات‌های لجستیک در صنعت لجستیک به انسان‌ها کمک می‌کنند و در بیشتر کارها مانند انبارگردانی، حمل‌ونقل و … می‌توانند جایگاه نیرو انسانی را بگیرند. در این مقاله قرار است به توضیح و بررسی این ربات بپردازیم و مزیت‌های آن را بیان کنیم. برای اینکه بیشتر با این ربات‌ها آشنا شوید تا آخر با ما همراه باشید.

اگر با ربات لجستیک آشنایی دارید و فقط می‌خواهید در رابطه با آن اطلاعات بیشتری را دریافت کنید و یا در رابطه با نحوه کار با آن سوالی دارید، می‌توانید با شماره‌گیری شماره تماس درج شده از مشاوره رایگان تیم حرفه‌ای تی‌اس گروپ استفاده کنید و خیلی زود به جواب‌هایتان برسید.

36148 25 98+

ربات لجستیک چیست؟

ربات‌های لجستیک، به ربات‌هایی گفته می‌شود که برای خودکارسازی وظایف مختلف در زنجیره تامین، از جمله انبارداری، جابجایی مواد، بسته‌بندی و ارسال کالا، طراحی و ساخته شده‌اند. این ربات‌ها قادر هستند تا به طور مستقل یا در همکاری با انسان‌ها کار کنند و از فناوری‌های مختلفی مانند هوش مصنوعی، بینایی کامپیوتر و رباتیک برای ناوبری، اجتناب از موانع و انجام وظایف خود با دقت و کارایی بالا استفاده ‌کنند.

لجستیک ربات
ربات لجستیک

ربات‌ها و انسان‌ها در صنعت لجستیک چه کاربردی دارند؟

با پیشرفته شدن تکنولوژی و به وجود آمدن ربات‌ها صنعت لجستیک نیز بسیار متحول شد. امروزه از ربات‌ها در صنعت لجستیک برای جمع آوری کالا، ذخیره و انبارداری کالا و انتقال آن ها از مبدا به مقصد، استفاده می‌شود. صنعت لجستیک یکی از صنایع پیچیده‌ای است که همکاری انسان‌ها و ربات‌ها در آن نقش حائز اهمیتی دارد. هر کدام از موارد نام برده شده که موثر در این صنعت واقع شده‌اند کاربرد و نقش خاصی را ایفا می کنند که در بخش زیر کاربرد هر کدام از آن‌ها را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

· کاربرد ربات‌ها در صنعت لجستیک

ابتدا به کاربرد ربات‌ها در زمینه صنعت لجستیک می‌پردازیم:

1. پیشرفته‌سازی و پیکربندی

ربات‌های دارای طراحی خودسازی هستند که با توجه به آن به آسانی می‌توانند به طور همزمان و هماهنگ با سیستم‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی ارتباط‌گیری کنند. وجود همچنی قابلیتی در ربات‌ها باعث شده تا شرکت‌ها فرآیندهای لجستیکی را پرسرعت‌تر، پیشرفته‌تر و همچنین هوشمندانه‌تر انجام دهند. از سایر مزیت‌های لجستیک ربات می‌توان به ویژگی ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات لازم برای بهبود روند لجستیکی اشاره کرد.

2. خودکارسازی

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‌شود از ربات‌ها در صنعت لجستیک استفاده شود، قابلیت خودکارسازی آن‌ها است. برخی از کاربردهای ربات عبارتند از:

  • جابه‌جایی وسایل در انبار
  • تخلیه و بارگیری محصولات
  • حمل‌و‌نقل

برای درک عمیق‌تر و بهتر این موضوع یک مثال می‌زنیم، فرض کنید باری توسط یک کامیون به کارخانه‌ای رسیده است و الان زمان خالی کردن بار‌های آن است، به چقدر نیرو انسانی نیاز است تا همه آن بارها را به صورت کاملا ایمن از کامیون خارج کند؟ قطعا به نیرو انسانی زیادی برای انجام این کار نیاز است و البته باید به یک نکته دیگر هم اشاره کرد که استفاده از نیرو انسانی برای جابه‌جایی و تخلیه این حجم بار بسیار زمان‌بر است زیرا کارکنان بعد از تخلیه مقداری بار خسته می‌شوند و نیاز به استراحت دارند.

در صورتی که استفاده از ربات‌ها کاملا متفاوت است. ربات‌ها با ایمنی کامل، بدون اینکه آسیبی به بار وارد شود می‌توانند آن‌ها در بازه زمانی کوتاه‌تری نسبت به نیروی انسانی تخلیه و جابه‌جا کنند.

لجستیک رباتیک
لجستیک رباتیک

· کاربرد انسان‌ها در صنعت لجستیک

1. مدیریت و برنامه‌ریزی

یکی از نقش‌ها و موقعیت‌های مهم که برای نیرو انسانی در صنعت لجستیک وجود دارد، نقش مدیریتی آن است. انسان‌ها مسئولیت مدیریت و برنامه ریزی عملیات ربات لجستیک را دارند. این برنامه‌ها و مدیریت‌ها عبارتند از کنترل کیفیت، برطرف کردن مشکلات و ایرادات، ترافیک و تخصیص منابع.

2. تعمیرکاران و تکنسین‌ها

صنعت لجستیک به موارد مختلفی بستگی دارد یکی از آن‌ها نیاز به افراد متخصص در زمینه تعمیر و نگهداری تجهیزات و وسایل حمل‌و‌نقل است. حضور این افراد در زمینه صنعت لجستیک حائز اهمیت است زیرا این افراد به تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها می‌پردازند و باید ایرادات و خرابی‌ها تشخیص دهند و برای رفع آن‌ها اقدام کنند، همچنین، این افراد متخصص باید به بهبود عملکرد ربات‌ها و جلوگیری از ایجاد وقفه و خرابی در آن‌ها نیز رسیدگی کنند.

ربات لجستیک
جایگزینی ربات به جای انسان

آیا ربات‌ها جایگزین نیرو انسانی در صنعت لجستیک می‌شود؟

ممکن است کارکنان و نیرو انسانی که در این زمینه مشغول به کار کردن هستند فکر کنند که با پا به عرصه گذاشتن این ربات‌ها دیگر جایی برای آن‌ها نباشد به دلیل اینکه ربات‌ها با انجام دادن کارها و وظایف تکراری مشکلی ندارند و از آن‌ها خسته نمی‌شوند و به این خاطر باعث افزایش سرعت و کاهش زمان می‌شوند. باید گفت که اینطور نیست و ربات‌ها به صورت کامل نمی‌توانند جایگاه انسان‌ را در زمینه لجستیک کسب کنند زیرا انسان‌ها هنوز در این صنعت توانایی انجام وظایف پیچیده‌تری از جمله حل مسئله، خلاقیت و … را دارند که از حذف آن‌ها جلوگیری می‌کند.

ربات‌ها در صنعت لجستیک چه وظایفی دارند؟

لجستیک رباتیک‌ها قادر به انجام کارهای گوناگون و مختلفی در صنعت جابه‌جایی و حمل‌و‌نقل کالا هستند که این امر باعث افزایش سرعت و بهره‌وری بیشتر در این صنعت شده است. به علت توانایی بالا ربات‌ها، آن‌ها وظایف زیادی در این صنعت دارند که این وظایف عبارتند از:

1. حمل‌و‌نقل خودکار

یکی از مناسب‌ترین ربات‌هایی که برای حمل‌و‌نقل خودکار می‌توان از آن استفاده کرد، ربات‌های لجستیک یاسکاوا هستند. این لجستیک ربات‌ها توانایی این را دارند که در فرآیندهایی همچون تحویل کالا به مقصد نهایی خود، انتقال و جا‌به‌جایی مرسوله و کالا به مکان‌های مختلف از جمله جابه‌جایی کالا در انبار، بسیار موثر باشند. مهمترین و حائز اهمیت‌ترین بخش این وظیفه این است که ربات‌های لجستیک با داشتن همچنین ویژگی‌ای باعث می‌شوند تا سرعت و دقت در انجام کارها افزایش پیدا کند و بهره‌وری نیز بالا برود.

 ربات‌های یاسکاوا به غیر از صنعت لجستیک در صنایع دیگر نیز ربات‌های بسیار کاربردی و مفید را روانه بازار کرده است. برای آگاهی از سایر ربات‌های برند یاسکاوا می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

36148 25 98+

لجستیک ربات
دقت و سرعت بالا در ربات‌های لجستیک

2. تشخیص و پردازش داده‌ها

ربات لجستیک‌ها از تکنولوژی‌های بروز و پیشرفته کمک می‌گیرند و اطلاعات لازم و ضروری را در زمینه فعالیتی که انجام می‌دهند پردازش می‌کنند. این ربات‌ها همچنین می‌توانند از حسگرها و دستگاه‌های متفاوت اطلاعات جمع‌آوری کنند و از آن‌ها استفاده کنند که با تحلیل و بررسی داده‌ها و اطلاعات گردآوری شده بهینه‌سازی روند لجستیکی را فراهم می‌کنند.

3. همکاری ربات‌ها با انسان

این ماشین آلات هوشمند قادر هستند تا با نیرو انسانی همکاری کنند. از جمله این همکاری‌ها می توان به مواردی مانند جابه‌جایی بارها، اجرا دستورالعمل‌ها و … اشاره کرد.

4. برنامه‌ریزی و پیکربندی هوشمند

ربات‌هایی که برای صنعت لجستیک طراحی شده‌اند توانایی برنامه‌ریزی و پیکربندی فرآیند‌های لجستیکی را دارند و علت این موضوع استفاده ربات‌ها از الگوریتم‌ها و سیستم‌های هوشمند در زمینه لجستیکی است. ربات‌های یاسکاوا می‌توانند برنامه‌های تحویل و ترافیک را به صورت هوشمند مدیریت کنند و همچنین بهینه‌سازی مسیرها و تغییرات مورد نیاز را در برنامه اعمال کنند.

لجستیک رباتیک
حمل‌ونقل سریع‌تر کالا با ربات

5. ربات‌های انبار

وظیفه دیگری که ربات‌های لجستیک دارند مرتبط با بخش انبار است. این ربات‌های هوشمند در انبار برای بارگیری، جابه‌جایی، تخلیه کالا و محموله استفاده می‌شود. این ربات‌های کاربردی همچنین می توانند کالا‌ها را شناسایی کنند و آن‌ها را در محل مشخص شده برای کالا قرار دهند. لجستیک ربات‌ها حتی قادر هستند تا جریان کالا و انبارگردانی را نیز مدیریت کنند.

6. ردیابی محموله

یکی از مفیدترین کارایی که این ربات‌ها دارند ردیابی محموله‌ها و مرسوله‌ها است. این ربات‌های هوشمند با کمک گرفتن از سامانه ردیابی و تکنولوژی‌های مختلف می توانند وضعیت و موقعیت کالا و مرسوله‌ها را در طول زمان پیگیری کنند و اطلاعات مهم و ضروری را به سیستم مدیریتی تحویل دهند.

همکاری ربات در صنعت لجستیک چه کاربردی دارد؟

تنها استفاده از ربات و یا تنها استفاده از نیرو انسانی در این صنعت خیلی نمی‌تواند مفید باشید زیرا ترکیب ربات با نیرو انسانی مزیت‌های خیلی بیشتری را شامل می‌شود. با همکاری کردن ربات‌ها در این صنعت بزرگ می‌توان از مزیت‌های زیر بهره‌مند شد.

1. کاهش خطا‌ها و ایرادات

ربات‌ها می‌توانند وظایفشان را با دقت بالا و بدون هیچ‌گونه خطا و یا ایراد انجام دهند حتی اگر آن وظایف تکراری باشد، در صورتی که ممکن است نیرو انسانی با انجام دادن کارهای تکراری درصد خطا را افزایش دهد.

ربات لجستیک
افزایش بهره‌وری با استفاد از ربات‌های لجستیک

2. افزایش بهره‌وری

به کارگیری ربات‌های هوشمند در صنعت جابه‌جایی و حمل‌و‌نقل تاثیر چشمگیری در زمینه افزایش بهره‌وری دارد. ربات لجستیک می‌تواند عملیات‌های تکراری و همچنین عملیات‌هایی که نیاز به دقت بالایی دارند را با سرعت انجام دهند و هیچ‌گونه خطایی را به وجود نیاورند. این افزایش سرعت منجر به ذخیره زمان می‌شود و باعث می‌شود تا در زمان کمتر کالاها و بارهای بیشتری جابه‌جا شوند. در صورتی که تنها استفاده از نیرو انسانی در این صنعت این ویژگی را ندارد.

3. انجام فعالیت‌های خاص

ربات لجستیک این امکان را دارد تا فعالیت‌ها و عملیات‌های خاصی را مانند برچسب‌گذاری، حمل‌ونقل کالا‌ها و بسته‌بندی‌های خاص را انجام دهند. همچنین این ماشین آلات هوشمند می‌توانند در بخش مدیریت انبارها البته به کمک انسان‌ها در تصمیم‌گیری‌های استراتژیک و تعامل با مشتریان نیز کمک کنند.

4. افزایش سرعت در فرآیندها و تحویلات

 وجود مزیت‌ها و قابلیت‌های گوناگون ربات لجستیک باعث شده است تا در صنعت لجستیکی تحویلی بزرگ ایجاد شود که با به وجود آمدن این تحول تمام فرآیندهای لجستیکی از جمله زمان تحویل کالا، انبارگردانی، جابه جایی و حمل‌و‌نقل کالا و… با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام می‌شود. این موضوع باعث شده است تا مشتریان به آسانی و سهولت به مرسوله‌ها و کالا‌هایی که سفارش داده بودند برسند

لجستیک ربات
ربات‌های لجستیک

کلام پایانی

صنعت لجستیک یک صنعت برای جابه‌جایی و حمل‌ونقل کالاها است که امروز با پیشرفته شدن علم و تکنولوژی در روند کاری در این صنعت نیز پیشرفت کرده است. پیشرفت در این صنعت مزیت های زیادی هم برای خود این صنعت و هم برای مردم به وجود آورده است، از جمله مزیت‌های پیشرفته این صنعت تسریع در روند جابه‌جایی‌و حمل‌ونقل کالا، افزایش دقت در انجام کارهای تکراری، انبارگردانی و … است. ربات لجستیک یاسکاوا یک وسیله بسیار کاربردی به حساب می‌آید، درست مانند سایر ربات‌های و محصولات این کمپانی. اگر بعد از خواندن این مقاله هنوز هم نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه ربات لجستیک دارید می توانید از مشاوره رایگان تیم حرفه‌ای تی‌اس گروپ استفاده کنید و سوالاتتان را مطرح کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان فقط کافیست با شماره زیر تماس بگیرید.

36148 25 98+

سوالات متداول

1. مهمترین مزیت ربات لجستیک چیست؟

در میان تمام مزیت‌هایی که ربات‌ لجستیک دارد، مهمترین آن سرعت بخشیدن به فرآیندها و افزایش بهره‌وری در این صنعت است.

2. آیا با به کار آمدن ربات لجستیک، نیرو انسانی به کلی از بین می‌رود؟

در جواب به این سوال باید گفت، خیر! نیرو انسانی و ربات‌ها در کنار همدیگر در این صنعت کار می‌کنند زیرا برخی از وظایف نیرو انسانی را ربات‌ها نمی‌توانند انجام دهند.

3. ربات لجستیک چه ویژگی‌های ایمنی دارد؟

این ربات ویژگی‌های از جمله سنسورهای تشخیص مانع، دکمه‌های توقف اضطراری و محدودیت سرعت و … دارد.

مطالعه بیشتر

Robotics for Logistics

Logistics Robots

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *