فورس سنسور یا سنسور فشار چیست؟ چه زمانی به این سنسور نیاز است؟

با پیشرفت دنیا فناوری و رباتیک، استفاده از سنسورهای مختلف برای اندازه‌گیری و کنترل فشار یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها محسوب می‌شود. در آینده‌ای نه چندان دور، دقت بیشتر و عملکرد بهتر در کنترل و اندازه‌گیری فشار، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

فورس سنسور یا سنسور فشار نقش بسیار حیاتی در صنعت رباتیک دارد، به دلیل فراهم کردن امکان اندازه‌گیری دقیق فشار، وزن بارها. این سنسورهای فشار به ربات‌ها کمک می‌کنند تا عملکرد بهینه‌تری داشته باشند. در این مقاله، به بررسی سنسور فشار می‌پردازیم و به شما می‌گوییم با توجه به زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید نیاز به این سنسور داردی یا نه؟ پس تا آخر همینجا، در کنار ما بمانید.

فورس سنسور یا سنسور فشار چیست؟

فورس سنسور یا سنسور فشار، ابزاری است که توانایی دریافت و پردازش سیگنال‌های لمسی را به ربات‌های شما می‌دهد. این حسگر‌های فشار، اطلاعات مهم و حیاتی را با اندازه‌گیری فشار جامدات و سیالات در اختیار ما می‌گذارند.

فورس سنسور یا سنسور فشار
سنسور فشار و ایند افکتور در ربات مفصلی

آیا برای کاری که می‌خواهید رباتتان انجام دهد، به استفاده از سنسور فشار نیاز دارید؟

برخی از افرادی که در صنعت خود از این ربات‌ها استفاده می‌کنند، بر این باور‌اند که برای انجام هر کاری به یک سنسور فشار نیاز است. اما در واقعیت، ما انسان‌ها همیشه از حس لامسه‌مان در این زمینه‌ها کمک می‌گیریم به جای استفاده از سنسورها. بعضی دیگر از افراد ممکن است به فکر استفاده از سنسورهای دید بی‌افتند، چون حس بینایی برایشان از اهمیت خاصی برخوردار است.

زمانی که به فورس سنسور یا سنسور فشار فکر کنیم، امکان دارد که ندانیم این سنسور چه مزیتی دارد یا اینکه آیا واقعا برای کاری که مدنظر ما هست لازم و مناسب است یا خیر؟

به صورت کلی باید گفت، پاسخ به این سوال وابسته به وظیفه ویژه‌ای است که می‌خواهید ربات انجام دهد. در برخی موارد، استفاده کردن از سنسور فشار ممکن است ضروری و لازم باشد، مانند کنترل وضعیت فشار در یک محیط یا تشخیص فشار در اجزای مختلف ربات.

 اما در موارد دیگر، امکان دارد این سنسور لازم نباشد و از سایر حسگرها مانند سنسورهای دیداری یا سنسورهای حرکتی به‌جای آن به توان استفاده کرد. بنابراین، با توجه به وظیفه‌ خاصی که از سنسور انتظار دارید، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا نیازی به استفاده از سنسور فشار دارید یا خیر.

چه نشانه‌هایی بیانگر نیاز یک عملیات به استفاده از فورس سنسور یا سنسور فشار است؟

برای اینکه دریابید چه عواملی باعث ایجاد نیازمندی یک عملیات به سنسور فشار است، بهتر است به موارد زیر با دقت نگاه کنید.

1. توانایی لمس ربات

برخی از وظایف و فعالیت‌های رباتیک بدون بازخورد لامسه‌ای قابل انجام نیستند. برای مثال می‌توان به قرار دادن یک چوب کوچک در یک سوراخ با سایز و اندازه‌ای دقیق اشاره کرد که فقط با بازخورد نیرو امکان‌پذیر است.

2. وجود یک نیرو ثابت

بعضی از فعالیت‌ها نیازمند اعمال یک نیرو در طول یک خط، سطح یا یک لبه هستند که بدون وجود سنسور فشار این کار امکان‌پذیر نیست.

3. زمان برخورد

ممکن است ربات شما نیازمند به این باشد که بداند در چه زمانی با یک شئ یا یک سطح برخورد خواهد کرد. درست است که این موضوع با تشخیص جریان توسط مفاصل ربات‌ها قابل تشخیص است ولی استفاده از فورس سنسور یا سنسور فشار راهکار بهتری است.

4. اندازه‌گیری وزن

اندازه‌گیری وزن یک شئ برای فرآیند تأیید، یکی دیگر از مواردی است که با استفاده از فورس سنسور یا سنسور فشار امکان‌پذیر است.

اگر فعالیتی که می‌خواهید ربات برای شما انجام دهد، به یک یا چندین مورد از موارد بالا نیاز دارد، احتمالاً باید یک سنسور فشار روی ربات مورد نظر قرار دهید.

فورس سنسور یا سنسور فشار
فورس سنسور چیست؟

ربات‌ها در چه زمانی به فورس سنسور یا سنسور فشار نیاز دارند؟

در این بخش به ۷ مورد مهم که ربات‌ها در زمان فعالیت به سنسور فشار نیاز پیدا می‌کنند را با هم بررسی می‌کنیم.

1. آزمایش محصولات

یکی از وظیفه‌های که نیاز به دریافت بازخورد از مقدار و میزان فشار دارد، آزمایش محصول است. این نیاز بیشتر در زمانی بروز پیدا می‌کند که باید جهت پایداری و دوام محصول را به صورت فیزیکی آزمایش کرد. ربات‌ها روندی بسیار انعطاف‌پذیر برای این چنین آزمون‌هایی ارائه می‌کنند که می‌تواند تنش‌های واقعی را که در طی روز محصول تجربه می‌کند را شبیه سازی کنند.

2. پایان کار

منظور از وظایف پایان کار فعالیت‌هایی مانند تراشکاری و سنگ‌زنی است که به یک سنسور فشار نیاز دارد تا در حین حرکت نیرو ثابتی را به سطح قطعه وارد کند. اگر سنسور فشار وجود نداشته باشد ممکن است به علت عدم نیروی ناپایدار بر روی قطعه، کیفیت نهایی کار کاهش پیدا کند.

3. سنگ‌زنی

وظیفه‌های پردازشی مثل سنگ‌زنی و یا سایر اشکال‌های ماشین کاری معمولا نیازمند به دریافت بازخورد نیرو برای اطمینان حاصل کردن از اعمال یک نیروی ثابت به قطعه کار هستند. این چنین وظایفی اصولا گرد و غبار زیادی را تولید می‌کند. به همین علت برای انجام این کار به یک فورس سنسور یا سنسور فشار که در برابر گرد و غبار مقاوم است نیاز دارید.

4. شناسایی اشیاء

معمولا بیشتر افراد اولین و بیشترین حسی که برای شناسایی اشیاء در نظر می‌گیرند، حس بینایی است. ولی در برخی از موقعیت‌ها نیازی به حس بینایی نیست زیرا فورس سنسور‌ یا سنسور فشار به همان اندازه می‌تواند تاثیر گذار باشد. فورس سنسورها می‌توانند حضور اشیاء را در زمانی که با آن برخورد می‌کنند، شناسایی کند و همینطور می‌توانند به روش اندازه‌گیری وزن، بین اشیاء تفاوت قائل شوند.

5. لبه‌زنی

منظور از لبه‌زنی همان تمیز کردن لبه‌های قطعات کار است. یکی از معمول‌ترین وظایف ربات‌هایی که در زمینه ماشین‌کاری با انسان همکاری دارند، لبه‌زنی است. در این فعالیت، لبه‌های خشن یک قطعه که ماشین‌کاری شده است، با استفاده از ابزارهای لبه‌زنی کاملا صاف می‌شوند.

اغلب برای انجام فعالیت لبه‌زنی به یک سنسور فشار نیاز است تا از اعمال صحیح نیرو به طول لبه ماشین‌کاری شده اطمینان حاصل شود.

6. مونتاژ

انجام درست و صحیح وظایف مونتاژ معمولا نیازمند به دریافت بازخورد میزان و مقدار فشار برای کمک به نصب و یا حذف قطعات است. برای مثال وجود این ویژگی می‌تواند باعث شود ربات در زمان درج یک چوب کوچک داخل یک سوراخ، فقط با استفاده از اطلاعات یک فورس سنسور یا سنسور فشار، موقعیت دقیق سوراخ را تشخیص دهد.

7. پلتایزینگ (پالت‌گذاری)

در ابتدا ممکن است خیلی دور از نظر باشد که پالت‌گذاری نیاز به فورس سنسور یا سنسور فشار دارد. البته باید توجه کرد که همه عملکرد‌های پلتایزینگ نیازی به یک سنسور نیرو ندارند. ولی در عین حال، سنسور فشار می‌تواند قابلیت‌های ویژه‌ای را به یک ربات پلتایزینگ اضافه کند.

فورس سنسور یا سنسور فشار
سنسورهای فشار

کلام پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به صورت ساده در رابطه با فورس سنسور یا سنسور فشار به شما توضیح بدهیم و آگاهی شما را نسبت به دستگاه بالا ببریم. در این صفحه از وظایف عمده و مهم سنسور فشار نام بردیم، البته ممکن است شما در مواردی غیر از مواردی که ما به آن اشاره کردیم از این سنسور استفاده کنید. اگر کاربرد رباتیکی خاص مدنظر شما است که در این صفحه به آن اشاره نشد، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان ما که سال‌هاست در زمینه ربات‌های صنعتی فعالیت می‌کنند تماس بگیرید. اگر در رابطه با این سنسورها، اطلاعات، تجربه‌ و یا سوالی دارید می‌توانید از طریق کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

 36148 25 98+

سوالات متداول

1. ربات‌ها بیشتر برای چه کار‌هایی به سنسور فشار نیاز دارند؟

در برخی از فعالیت‌هایی مانند پایان کار، لبه‌زنی، سنگ‌زنی و…

2. آیا همه ربات‌ها به این سنسور نیازمنداند؟

همه دستگاه‌ها برای همه عملیات‌‌ها به این سنسور نیازی ندارند ولی ممکن است با وجود این سنسور فعالیت‌ آن‌ها کیفیت بهتری داشته باشد.

3. چه علامت‌های بیانگر نیاز دستگاه به یک سنسور فشار است؟

توانایی لمس ربات، وجود یک نیرو ثابت، زمان برخورد و… بیانگر نیاز دستگاه به یک فورس سنسور برای انجام عملیات است.