گریپر رباتیک

۷ کاربرد مهم گریپر رباتیک در صنایع

اگر می‌خواهید درصد خطا را پایین بی‌آورید و در کنار آن بهره‌وری را افزایش دهید، بهتر است به سراغ خرید گریپر رباتیک بروید. گریپر ربات به عنوان گیره رباتیک یا پنجه رباتیک در دنیا صنعت شناخته می‌شود. این گیره ابزاری مکانیکی است که به انتهای بازوی ربات متصل می‌شود و برای گرفتن، بلند کردن و جابجایی اشیاء مختلف به کار می‌رود. این دستگاه کاربردی در واقع نقش دست ربات را ایفا می‌کنند و به آن ها اجازه می‌دهد تا به راحتی فعالیت‌هایش را انجام دهد. برای آشنایی بیشتر با این ابزار، اینجا را ترک نکنید.

گریپر رباتیک چیست؟

گریپر رباتیک یا به زبان ساده‌تر گیرنده یا دستگاه گیرنده، دستگاهی است که بر روی قسمت انتهایی بازوی ربات‌ها نصب می‌شود که به کمک آن ربات‌ها قادر به گرفتن، حمل و جابه‌جایی اشیاء می‌شوند. این ربات‌ها در صنایع گوناگونی از جمله صنایع خودروسازی، دارویی، الکتریکی و… کاربرد دارند. یکی از کاربردهای مهم این ربات در صنعت خودروسازی، جابه‌جایی قطعات سنیگن و بزرگ است.

گریپر رباتیک در چه شرکت‌هایی کاربرد دارد؟

گریپر رباتیک‌ها در صنایع و شرکت‌های مختلفی، کاربردهای گوناگونی دارند که از جمله این کاربرد‌ها در موارد زیر گفته شده است.

1. شرکت اپل

در شرکت اپل برای انجام فرآیندهای آزمایش دستگاه‌های تولید شده از گریپر ربات استفاده می‌شود.

2. شرکت فورد

شرکت خودروسازی فورد از این ربات برای انتقال دادن قطعات خودرو از مرحله‌ای به مرحله‌ای دیگر استفاده می‌کند.

3. شرکت ال‌جی

در شرکت ال‌جی نیز از این ربات کاربردی، در زمینه جابه‌جایی و بسته‌بندی محصولات تولید شده استفاده می‌شود.

4. شرکت‌های پزشکی

در شرکت‌های پزشکی مانند استریکس مدیکال از ربات گریپر برای جراحی‌های که ب دقت بسیار بالا نیاز دارند استفاده می‌شود.

5. شرکت‌های صنایع دفاعی

از گریپرهای رباتیک در شرکت‌های صنایع دفاعی مانند لاکهید مارتین برای حمل اشیاء و وسایل سنگین و تعمیر ماشین آلات استفاده می‌شود.

گریپر ربات
گیره ربات به چه معنا است؟

نحوه اتصال گریپر رباتیک چگونه است؟

پنجه رباتیک‌ها به طریق‌های متفاوتی می‌توانند به بازوی ربات‌ها متصل شوند. رایج‌ترین و متداول‌ترین نحوه اتصال استفاده از قطعات استاندارد به نام مونتاژ گریپر است. مونتاژ گریپرها معمولا دارای دو قسمت ثابت هستند که به بازوی ربات‌ها وصل می‌شوند و یک قسمت متحرک که گریپر به آن متصل می‌شود.

بخش متحرک توسط یک مکانیزم قفل کننده به قسمت ثابت گریپر متصل می‌شود تا مانع جابه‌جا شدن گریپر شود و آن را ثابت در یک ناحیه نگهدارد.

پس از نصب پنجه گریپر به بازوی ربات امکان دارد لازم باشد تا تجهیزات دیگری مثل موتور، سنسور یا کنترلر هم نصب شود. این موضوع بستگی به نوع گریپر ربات انتخابی شما دارد.

برای کنترل گریپر و کار کردن با آن نیازمند به یک سیستم کنترلی مناسب مانند لپ‌تاپ یا کامپیوتر هستید و یا می‌توانید یک کنترلر خاص را که به صورت مستقیم به گریپر و بازوی ربات‌ها متصل می‌شود، استفاده کنید.

بعد از اتمام کارهای گفته شده باید به سراغ راه‌اندازی یک نرم افزار کنترلی بروید تا بتوانید با آن گیره رباتیک را کنترل کنید. اگر تصمیم گرفتید که از کامپیوتر استفاده کنید می‌توانید از نرم افزار کنترلی ROS را نصب کنید.

۷ مزیت مهم گریپر رباتیک در صنایع مختلف چیست؟

گریپر ربات یکی از مهم‌ترین اجزای رباتیک است که امکانات فراوانی را برای صنایع مختلف فراهم می‌کند. با پیشرفت هر روزه تکنولوژی باید منتظر گریپرهایی با دقتی بالاتر، عملکرید بهتر و فناوری پیشرفته‌تر باشیم.

۷ مزیت مهم گریپر رباتیک عبارتند از:

1. افزایش ایمنی

در صنایعی که به ایمنی بیشتری نیاز دارد می‌توان از گریپر آلومینیومی ربات استفاده کرد برای مثال در صنایعی مانند پزشکی و جراحی. با استفاده از گریپر ربات در این صنایع می‌توان اشیاء و وسیله‌های مختلف را بدون نیاز به انسان جابه‌جا کرد. این امر باعث می شود تا خطرهایی که ممکن بود در این زمینه رخ دهد بسیار کاهش پیدا کند و انسان‌ها از محیط خطرناک دور و سالم بمانند.

2. امکان کنترل

پنجه رباتیک قابلیت کنترل بسیار دقیق را توسط کنترل کننده‌های ربات و یا کامپیوتر را دارند که این امر باعث افزایش پیدا کردن دقت در انجام کار و کنترل وظایف گیره رباتیک می‌شود

3. افزایش بهره‌وری

به دلیل اینکه این دستگاه‌ها به طرزی طراحی شده‌اند که در هنگام انجام کار بسیار با دقت هستند و هیچ‌گونه خطاای را به وجود نمی‌آورند، باعث بالا رفتن بهره‌وری و بهتر شدن روند تولید می‌شوند.

4. سازگاری با شرایط بحرانی

پنجه رباتیک توانایی فعالیت کردن در محیط‌های با دما بسیار بالا و یا بسیار پایین و همچنین محیط‌های با فشار بسیار بالا و یا بسیار پایین، را دارد.

پنجه رباتیک
گریپر، ابزاری برای راحتی انسان

5. صرفه‌ جویی در هزینه و زمان

گریپرهای رباتیک می‌توانند بسیار تاثیرگذار در زمینه صرفه جویی هزینه‌ها و زمان باشند زیرا با استفاده از آن‌ها راحت‌تر می‌توان نگهداری و جابه‌جایی محصولات را انجام داد.

6. سرعت و دقت بالا

با استفاده از گریپرها می‌توانید میزان تولیدات و کیفیت محصولات را افزایش دهید زیرا گریپرها دقت و سرعت بالایی در نگهداری و جابه‌جایی دارند.

7. امکان تنظیم

گریپر ربات در اشکال و اندازه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نحوه فعالیت و نیازی که از آن می‌خواهید، می‌توانید یکی از مدل‌های آن را انتخاب کنید.

گریپر رباتیک از چه جنسی ساخته شده است؟

به صورت خلاصه گریپرهای رباتیک از جنس‌های مختلفی مانند پلاستیک‌ها، لاستیک، فلزات و …. تولید می‌شود. به عنوان مثال گریپر آلومینیومی ربات از جنس آلیاژ آلومینیوم ساخته می‌شود که کاربرد بسیار زیادی دارد. دلیل این کاربرد زیاد خاصیت مکانیکی آلومینیوم است. از گریپر آلومینیومی ربات می‌توان در زمینه‌های خودروسازی، هوافضا و… استفاده کرد.

گریپرهای آلومینیومی به علت اینکه وزن سبکی دارند به آسانی روی ربات‌ها نصب می‌شوند و جابه‌جایی آن‌ها نیز راحت است. یکی دیگر از مزیت‌های این نوع گریپر مقاومت بالا آن در برابر ضربه‌های مکانیکی، سایش و خوردگی است.

گریپر آلومینیومی ربات
از گریپر در شرکت‌هایی مثل اپل، فورد و ال‌جی نیز استفاده می‌شود

جمع‌بندی

گریپر رباتیک یا دستگاه گیرنده، رباتی است که بر روی قسمت انتهایی بازوی سایر ربات‌ها نصب می‌شود که به کمک آن، ربات‌ها قادر به گرفتن، حمل و جابه‌جایی اشیاء می‌شوند. در زمان خرید این ربات باید به مواردی همچون نحوه ایمنی، نحوه تماس با اشیاء، شکل، اندازه، دقت، سرعت و زمینه‌ی فعالیت آن توجه کنید. اگر قصد خرید این دستگاه بسیار کاربردی را دارید حتما قبل از اقدام به خرید این مقاله را بخوانید و اگر همچنان سوالی داشتید می‌توانید با مشاورین تی‌اس گروپ تماس بگیرید تا با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه ربات‌های صنعتی به شما در زمینه خرید کمک کنند. برای دریافت مشاوره با شماره زیر تماس بگیرید.

اگر در زمینه گریپر‌ها تجربه و یا نظری دارید ما در بخش کامنت‌‌ها منتظر شما هستیم.

36148 25 98+