ربات برش لیزری سری GA

آیا ربات برش لیزری سری GAآسیب نیروی انسانی را کاهش می‌دهد؟

کار کردن در صنعت چالش‌های زیادی دارد. یکسری از فرایندهایی که در صنعت انجام می‌شوند فرسودگی و آسیب نیروی انسانی را به‌دنبال دارند. مثلا کار با دستگاه‌های بُرشکاری برای نیروی انسانی بسیار سخت و طاقت‌فرساست. چگونه می‌توان این آسیب را از بین برد؟ استفاده از ربات برش لیزری سری GA نه تنها این چالش را حل می‌کند بلکه سرعت فرایند بُرش را افزایش می‌دهد.

رقابت تنگاتنگ فعالان صنعتی باعث می‌شود که زمانی را تلف نکنید و در به‌روزرسانی کسب‌وکار خود عجله کنید. یکی از دستگاه‌هایی که در این به‌روزرسانی به شما کمک می‌کند ربات برش لیزر است. امروز قرار است این دستگاه صنعتی، برشکاری رباتیک، مزایای استفاده از ربات برش لیزری سری GA و نکات مهم دیگری که در پیشرفت صنعت به شما کمک می‌کند را بررسی کنیم.

اگر شما هم به فکر پیشرفت کارخانه و صنعت خود هستید و قصد دارید آن را به‌روزرسانی کنید تا انتها همراه ما باشید.

ربات برش لیزری چیست؟

نام این ربات آن را معرفی می‌کند یعنی ربات بُرش با لیزر به ربات صنعتی گفته می‌شود که برای بُرش اجسام از اشعه لیزر استفاده می‌کند. استفاده از برشکاری رباتیک باعث می‌شود که از نیروی انسانی برای کار با ماشین‌های بُرشکاری استفاده نشود. همین موضوع باعث کاهش آسیب به نیروی انسانی می‌شود.

در این دستگاه اشعه لیزر از یک خروجی بسیار قوی بر روی جسمی که قرار است بریده شود گرفته می‌شود و بُرش آن جسم انجام می‌شود. قسمتی از جسم بُریده شده ممکن است بسوزد یا آب شود و یا تصعید شود که به وسیله فشار گاز آن را از روی جسم پاک کرده و سطح بسیار باکیفیتی ایجاد می‌شود. در صنایعی مانند پزشکی، ساختمانی، فیزیک، آزمایشگاه و… از این لیزر استفاده می‌شود.

ربات لیزری
ربات برش لیزری سری GA از آسیب به نیروی انسانی جلوگیری می‌کند.

همچنین از این لیزر برای بُرش فلزات و غیرفلزاتی مانند طلا، نقره، پلاتین، آهن، برنج، استیل، مس، کروم، چرم، چوب، پارچه، کاغذ و… استفاده می‌شود. در موارد دیگری مانند صنایع نظامی، ساخت قطعات خودرو، قالب‌سازی، شیرآلات، آسانسور، حکاکی، لوازم رستوران، نمای ساختمان، عینک‌سازی، اسباب‌بازی، تابلوها، کیف و کفش، ماکت‌سازی و… نیز شاهد استفاده از بُرش لیزری هستیم.

انواع مختلف بُرش قطعات چگونه انجام می‌شود؟

در ادامه چند مدل از برش‌های قطعات را بررسی می‌کنیم.

. برش فیوژن

در برش به روش فیوژن از گاز بی‌اثری مانند نیتروژن برای خروج مواد مذاب استفاده می‌شود. نیتروژن با ماده مذاب واکنش نمی‌دهد به همین دلیل به ورودی انرژی کمکی نمی‌کند.

. برش شعله

در برش به روش شعله از اکسیژن به عنوان گاز کمکی استفاده می‌شود. نیروی مکانیکی که بر روی مواد مذاب اعمال می‌کنند باعث یک واکنش گرمازا می‌شود. در نتیجه ورودی انرژی به فرایند افزایش می‌یابد.

. برش از راه دور

در روش برش از راه دور ماده با قسمتی از پرتو لیزر و با شدت بالا بخار شده و ورقه‌ای نازک بدون کمک گازهای کمکی بُریده می‌شود. بُرش‌های لیزری با روش‌های مختلفی انجام می‌شوند. مثلا در یک روش که با لیزر co2 انجام می‌شود طی انجام فرایند، گاز کربن‌دی‌اُکسید تولید شده و شاهد تشکیل هلیوم و اَزُت هستیم. با به کار بردن تخلیه الکتریکی در این روش، لیزر پمپ شده و در طول موج 10میکرومتر منتشر می‌شود.

این لیزر موادی با ضخامت 5میلی‌متر را خیلی سریع بُرش می‌دهد و هنگامی که جسم ضخیمی را بُرش می‌دهد سطح بسیار صافی ایجاد می‌کند.

در روش دیگر بُرش لیزری که به لیزرهای فیبری معروف هستند، عضو خانواده لیزرهای حالت جامد محسوب می‌شوند. همان‌طور که از نام آن مشخص است پرتو به وسیله محیط جامد تولید می‌شود یعنی در واقع توسط دیودهای لیزر به وجود می‌آید.

ربات برش لیزر
ربات‌های صنعتی امکان رقابت را برای شما فراهم می‌کنند.

بعد از ایجاد پرتوها به وسیله فیبرهای نوری تقویت شده، منتقل می‌شوند و در نهایت پرتو جمع شده به وسیله آینه مقعر یا لنز روی ماده متمرکز شده و عملیات بُرش را انجام می‌دهد. از مزایایی که لیزرهای فیبری دارند می‌توان به بالا بودن انرژی نسبت به انواع دیگر، سرعت بالا در بُرش ورقه‌های نازک، جذب بالای طول موج و… اشاره کرد.

ربات برش لیزری سری GA از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

در این قسمت بخش‌هایی از اجزای ربات برش لیزری سری GA را بررسی می‌کنیم.

. شاسی و بدنه

این قسمت‌ها برای حرکت در محورهای xyz ساخته می‌شوند.

. منبع نور لیزر

این قسمت جزء قطعات مهم ربات برش لیزری سری GA محسوب می‌شود. در این بخش است که نور لیزر تولید می‌شود. گران‌ترین بخش ربات لیزری قسمت ژنراتورهای لیزری هستند.

. لنزها

بیشترین استفاده در تجهیزات مربوط به لنزها است. لنزها انواع مختلفی دارند که شامل تمام رفلکس، فوکوس و نیمه فوکوس هستند که عملکرد هر کدام متفاوت است.

. سیستم کنترل

این قسمت جزء قطعات مهم دستگاه است که وظیفه آن کنترل توان خروجی لیزر است.

. هد دستگاه

این قسمت عامل اصلی خروج نور لیزر در دستگاه برشکاری لیزری است. این قسمت از یک لنز فوکوس، نازل، کولیماتور و سیستم ردیابی تشکیل شده است.

. موتور

پُراهمیت‌ترین و مهم‌ترین قطعه ربات لیزری، موتور است که از اجزای اصلی سیستم حرکتی محسوب می‌شود. عملکرد این قسمت تأثیر مستقیم بر پردازش دارد.

. خنک‌کننده

از خنک‌کننده برای خنک کردن مبدل استفاده می‌شود. تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی نور را مبدل انجام می‌دهد. خنک‌کننده گرما را می‌گیرد که مبدل کارش را درست انجام دهد.

. مخزن ذخیره گاز

این قسمت وظیفه فشرده کردن هوا، تهویه و در نهایت ذخیره آن را بر عهده دارد.

. فیلتر

فیلتر برای تأمین هوای تمیز برای مبدل و بازتابنده مصرف می‌شود.

برشکاری رباتیک
ربات برش لیزری سری GA فرایند برشکاری و حکاکی را به راحتی انجام می‌دهد.

. غبارگیر

این قطعه از قطعات مهم ربات برش لیزری سری GA محسوب می‌شود که دود و غباری که در طول فرایند تولید می‌شود را می‌گیرد تا دستگاه دچار اختلال نشود.

. دستگاه تخلیه

این قسمت مواد باقی مانده و ضایعات تولید شده در طی فرایند را حذف می‌کند.

استفاده از ربات برش لیزری سری GA چه مزایایی دارد؟

در ادامه بخشی از مزایای استفاده از ربات برش لیزری سری GA را بررسی می‌کنیم.

 • سهولت در استفاده
 • کیفیت بالا و تمیز بودن کار انجام شده
 • کار با دقت بالایی انجام می‌شود.
 • احتمال تاب برداشتن ماده بسیار کم است.
 • مصرف انرژی بسیار پایین است.
 • دستگاه امکان ایجاد سوراخ‌هایی با قطر بسیار کوچک را برای شما فراهم می‌کند.
 • می‌توانید فرایند را تکرار کنید.
 • برش در وسعت زیاد قابل انجام شدن است.
 • فرایند با سرعت بالایی انجام می‌شود.
 • هزینه قطعات به‌صرفه هستند.
 • حرارت کمی در محیط ایجاد می‌شود.
 • تماس فیزیکی در طول بُرش وجود ندارد.
 • بُرش قطعات پیچیده را می‌توانید انجام دهید.
 • ضایعات کمی در بُرش تولید می‌شود.
 • امکان بُرش سه بُعدی وجود دارد.
 • به نیروی انسانی وابسته نیست.
 • باعث افزایش سلامت کارکنان می‌شود.
 • هزینه‌های مربوط به ایمنی و بهداشت را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

اگر تا اینجای مطالب همراه ما بودید با ربات برش لیزری سری GA، اجزای آن و مزایای استفاده از آن آشنا شدید. این ربات انقلاب بزرگی در صنعت ایجاد کرد. حضور آن در کارخانه‌هایی که عملیات مربوط به برشکاری را انجام می‌دهند ضروری است چون علاوه‌بر کاهش آسیب به نیروی انسانی، سرعت فرایند را افزایش می‌دهد. دوست دارید که این ربات را به مجموعه خود اضافه کنید؟

شرکت تی اس گروپ به‌طور مستقیم با کمپانی یاسکاوا در ارتباط است و می‌تواند هر آنچه که صنعت شما به آن نیاز دارد را فراهم کند. همچنین از لحظه شروع فرایند مشاوره تا نصب و حتی خدمات متنوع پس از فروش در کنار شما است.

فقط کافیست با شماره‌های موجود تماس گرفته و پروسه کاری خود را به مجموعه بسپارید. به نظر شما استفاده از ربات برش لیزری سری GA چه مزایای دیگری می‌تواند داشته باشد؟ نظرات خود را کامنت کنید.

شماره تماس

982536148+