ربات کوکا: رباتی که دنیا را متحول کرد

ربات کوکا

در دنیای پرسرعت امروز، اتوماسیون حرف اول را می‌زند. ربات‌ها به عنوان یار و یاور نیروی انسانی در صنایع مختلف و مشاغل گوناگون، محسوب می‌شوند تا انسان کارها را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد. در میان انبوه ربات‌های موجود در بازار، ربات کوکا به عنوان یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین ربات‌ها، شناخته شده است.

ربات کوکا محصول شرکت آلمانی KUKA، با ظرافت و قدرتی مثال زدنی، طیف گسترده‌ای از نیازها را در زمینه‌های گوناگون برآورده می‌کند. از صنایع سنگین گرفته تا کشاورزی، از خدمات گرفته تا آموزش، ربات کوکا با هوشمندی، سرعت و دقت بالای خود، کمک دست انسان در انجام وظایف مختلف است.

در این مقاله، ما قصد داریم به بررسی و معرفی کامل ربات کوکا بپردازیم تا با مزایا، کاربردها و قابلیت های این ربات شگفت انگیز آشنا شوید.

ربات کوکا را بشناسید

 ربات صنعتی کوکا یکی از محصولات کاربردی کشور آلمان است که نقش آن در پیش‌برد راحل‌ها و راهکارهای اتوماسیون بسیار حائز اهمیت است. ربات کوکا از سرعت و دقت بالایی بهره می‌برد و به همین علت در صنایع مختلفی از جمله خودروسازی، فلزکاری، لجستیک و … از آن استفاده می‌‌شود. ربات kuka مجهز به فناوری پیشرفته و بروز است و اغلب مدل‌های آن منحصراً برای کارهایی مثل جوشکاری، بسته‌بندی، مونتاژ، کنترل کیفیت و … طراحی و ساخته می‌شوند.

KUKA is an international automation group with sales of more than EUR 4 billion and around 15,000 employees. As one of the world’s leading suppliers of intelligent, resource-saving automation solutions, KUKA offers industrial robots, autonomous mobile robots (AMR) including controllers, software and cloud-based digital services as well as fully connected production systems for a wide range of industries – primarily for markets such as automotive with a focus on e-mobility & battery, electronics, metal & plastic, consumer goods, food, e-commerce, retail and healthcare. KUKA is active with over 100 locations in more than 50 countries. The largest sites are located in Germany, the US, China and Hungary, with headquarters in Augsburg, Germany.

شرکت KUKA یک گروه بین‌المللی فعال در زمینه اتوماسیون با فروشی بیش از 4 میلیارد یورو و حدود 15000 کارمند است. این شرکت به عنوان یکی از پیشگامان جهانی در زمینه ارائه راه‌حل‌های اتوماسیون هوشمند و صرفه‌جویی در منابع، طیف وسیعی از محصولات و خدمات را ارائه می‌دهد که شامل ربات‌های صنعتی، ربات‌های موبای خودمختار (AMR) به همراه کنترل‌کننده‌ها، نرم‌افزار و سرویس‌های دیجیتال مبتنی بر ابر، و همچنین سیستم‌های تولید کاملا به هم پیوسته برای صنایع مختلف است – عمدتا برای بازارهایی مانند خودروسازی با تمرکز بر خودروهای برقی و باتری، الکترونیک، فلز و پلاستیک، کالاهای مصرفی، مواد غذایی، تجارت الکترونیک، خرده فروشی و مراقبت‌های بهداشتی. شرکت KUKA با بیش از 100 شعبه در بیش از 50 کشور فعالیت می‌کند. بزرگترین سایت‌های این شرکت در آلمان، ایالات متحده، چین و مجارستان قرار دارند و دفتر مرکزی آن در آوگسبورگ آلمان واقع شده است.

منبع:

http://www.kuka.com

ربات صنعتی کوکا
پنج ربات مشهور کوکا

5 ربات کوکا که دنیا را متحیر می‌کند

شرکت بزرگ کوکا انواع مختلف و گوناگون ربات‌ها را در هر زمینه‌ای به مخاطبان خود عرضه می‌کند. 5 مدل معروف از ربات‌های کوکا که در بیشتر صنایع وجود دارند عبارتند از:

1. KR DELTA

ربات‌های کوکا سری KR DELTA اغلب در جابه‌جایی و چیدمان قطعات کوچک استفاده می‌شود و در صنایعی همچون غذایی، الکترونیک و دارویی کاربرد دارد. ربات KR DELTA از شتاب و سرعت بالا و همچنین دامنه حرکتی وسیعی بهره می‌برند و به علت مجهز بودن به بدنه فولادی ضدزنگ، برای کار و فعالیت در شرایط حساس و خاص مناسب هستند. وسعت ترابری این نوع ربات کوکا 3 کیلوگرم و حداکثر میزان دسترسی آن 1200 میلی‌متر است.

2. KR SCARA

ربات‌های سری KR SCARA یک راهکار بسیار مفید برای کار در فضای تنگ و محیط‌های کاری کم‌جا هستند. این نوع ربات‌های صنعتی قدرت، سرعت و کارآمدی بسیار بالایی دارند و حداکثر میزان کارایی را با کم‌ترین هزینه فراهم می‌کنند. ربات KR SCARA به میزان تعمیر و نگه‌داری کمی احتیاج دارند و مصرف انرژی در آن‌ها سطح پایینی دارد. برخی از ویژگی‌هایی که ربات‌هاس سری KR SCARA دارند شامل موارد زیر است:

 • حداکثر میزان دسترسی 850 میلی‌متر
 • میزان گنجایش بار 12 کیلوگرم
 • دارای بازوی مفصلی
 • سبک، کم‌جا و باریک

3. KR AGILUS

سومین ربات مشهور کوکا، KR AGILUS است. KR AGILUS رباتی جمع‌و‌جور و شش‌محوره است که به طور مخصوص برای فعالیت‌هایی که نیاز به سرعت بالا دارند طراحی و ساخته شده است. برخی از ویژگی های این ربات عبارتند از:

 • قابل نصب روی زمین، دیوار و سقف
 • حداکثر میزان دسترسی 601 میلی‌متر
 • میزان گنجایش بار تا 4 کیلوگرم
 • تطبیق‌پذیری بالا
 • عملکرد ایمن
ربات های کوکا
ربات های کوکا

4. KR 1000 titan

ربات‌های سری KR 1000 titan بسیار قدرتمند هستند و برای بارهای سنگین طراحی شده‌اند. ربات‌های شش‌محوره KR 1000 titan قطعات و اجزای بسیار سنگین را به آسانی و با دقت بالا جا‌به‌جا می‌کنند. با استفاده از این ربات‌ها می‌توان اجسامی‌ مانند بلوک‌های موتور، شیشه، تیرهای فولادی، سنگ‌ها، اجزای کشتی و قطعات بتنی را به آسانی و سهولت از جایی به جایی دیگر منتقل کرد. برخی از ویژگی‌های این ربات قدرتمند عبارتند از:

 • حداکثر میزان دسترسی از 3202 تا 3601 میلی متر
 • میزان گنجایش بار از 750 تا 1300 کیلوگرم
 • سرعت و شتاب بالا

KR 1000 titan

The KR 1000 titan is our powerful robot for heavy loads. The six-axis robot moves very heavy parts and components safely and precisely, even over long distances.

KR 1000 titan ربات قدرتمند ما برای بارهای سنگین است. ربات شش محوره قطعات و اجزای بسیار سنگین را به صورت ایمن و دقیق حتی در مسافت های طولانی جابجا می کند.

منبع:

http://www.kuka.com

5. KR QUANTEC PA

یکی از دقیق‌ترین، سریع‌ترین و قوی‌ترین ربات‌های پالت‌سازی موجود در بازار ربات‌های KR QUANTEC PA هستند و تخصصی بر روی حداکثر فشردگی و راندمان بالای فرآیند تمرکز دارند. با استفاده و کمک گرفتن ازاین نوع ربات می‌توات تقریبا بیشتر نیاز‌های یک اتوماسیون را برطرف کرد. از جمله این نیازها می توان به مواردی همچون نیاز به حداقل فضا، چرخه‌های کوتاه‌تر، هزینه‌های عملیاتی کمتر، حداکثر در دسترس‌بودن و… اشاره کرد.

این ربات‌های دارای 5 محور هستند و به علت وجود این 5 محور قادر هستند تا ارتفاع 2500 میلی‌متر کاربرد داشته باشند. برخی از ویژگی‌های این ربات عبارتند از:

 • حداکثر گنجایش بار بین 120 تا 240 کیلوگرم
 • قادر به انجام فعالیت در دمای منفی 30 درجه
 • قابل استفاده در صنایع غذایی
ربات kuka
در چه صنایعی از ربات های کوکا می‌توان استفاده کرد؟

از ربات کوکا در چه زمینه‌ای می‌توان استفاده کرد؟

از ربات‌های کوکا در صنایع مختلفی می‌توان استفاده کرد زیرا این ربات‌ها قابلیت‌های بسیار زیادی دارند. صنایع مختلفی که در آن‌ها می توان از ربات صنعتی کوکا استفاده کرد، عبارتند از:

1. پلاستیک

ربات‌های کوکا در صنعت پلاستیک کاربرد گسترده‌ای دارند. اغلب در صنعت پلاستیک ربات‌های کوکا برای انجام فعالیت‌هایی همچون قالب‌گیری، کنترل کیفیت، مونتاژ و … استفاده می‌شوند. ربات kuka، بهره‌وری، ثبات و دقت را در خط تولید به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. در صنعت پلاستیک از ربات‌های زیر کوکا استفاده می‌شود:

 • ربات بسته‌بندی
 • ربات مونتاژ
 • ربات جابه‌جایی
 • ربات پلتایزینگ

2. صنایع غذایی

از ربات‌های کوکا در صنایع غذایی برای کارهایی مانند بسته‌بندی، پالت‌سازی، جابه‌جایی و مرتب‌سازی محصولات تولید شده استفاده می‌شود. ربات‌های kuka باعث افزایش بهداشت در صنعت غذایی می‌شود زیرا همه چیز به صورت اتومات و بدون دخالت دست انجام می‌شود. در صنایع غذایی معمولا از ربات‌های زیر استفاده می‌شود:

 • ربات‌ جابه‌جایی
 • ربات بسته‌بندی
 • ربات‌پلتایزینگ

3. الکترونیک

صنعت دیگری که ربات کوکا در آن کاربرد دارد، صنعت الکترونیک است. در این صنعت برای فعالیت‌هایی مانند مونتاژ برد مدار، لحیم‌کاری، تست و بسته‌بندی قطعات از ربات‌ها‌ی قدرتمند کوکا استفاده می‌کنند. دقت بالا و قابلیت تکرارپذیری این ربات‌ها باعث تضمین کیفیت ثابت در فرآیندهای الکترونیک می‌شود. برخی از ربات‌هایی که در صنعت الکترونیک قابل استفاده هستند عبارتند از:

 • ربات مونتاژ
 • ربات جابه‌جایی
 • ربات بسته‌بندی

4. صنایع فلزکاری

چهارمین صنعتی که ربات‌های پرکاربرد کوکا در آن نقش مهمی را ایفا می‌کند، صنعت فلزکاری است. در این صنعت از ربات‌ها برای خم‌کاری، ماشین‌کاری و … استفاده می‌شود. ربات صنعتی کوکا دقت، سرعت و کارایی بالایی که در فلزکاری نیاز است را فراهم می‌کند و به بهبود روند تولید و کیفیت محصولات، کمک شایانی می‌کند. برخی از ربات‌هایی که در صنعت فلزکاری می‌توان از آن‌ها استفاده کرد عباتند از:

 • ربات جوشکاری
 • ربات برش لیزری
 • ربات جابه‌جایی

5. صنعت پزشکی

کاربردهای ربات‌های کوکا حتی تا صنعت پزشکی هم رسیده است و امروزه انجام برخی جراحی‌های ظریف که نیازمند به دقت بالا هستند و یا برخی فعالیت‌های آزمایشگاهی با ربات‌ها قابل انجام است.

ربات کوکا
ربات صنعتی کوکا چه مزیتی برای انسان دارد؟

استفاده از دستان رباتیک چه مزیتی دارد؟

استفاده از دستان رباتیک به علت داشتن مزیت‌های فراوان امروز به یک بخش اصلی و مهم در صنایع تبدیل شده است. برخی از این مزیت‌های عبارتند از:

1. افزایش انعطاف‌پذیری

ربات‌های صنعتی کوکا، رباتی‌هایی همه‌کاره به حساب می‌آیند که می‌توانند برای انجام طیف وسیعی از وظایف، برنامه‌ریزی شوند. این قابلیت در ربات‌های کوکا به صاحبان کسب‌وکار این فرصت را می‌دهد تا بتوانند با سرعت و دقت بیشتری کار را جلو ببرند و در هنگام انجام فعالیت با هیچ‌گونه خلل و مشکلی مواجه نشوند.

2. کمک به برنامه‌ریزی

ربات‌های صنعتی کوکا از سرعتی ثابت بهره‌می‌برند و همین ویژگی باعث یکنواختی در روند تولید می شود. با به وجود آمدن این یکنواختی در روند تولید، مقدار و میزان خروجی‌ها قابل حدس و پیش‌بینی می‌شوند و همچنین می‌توان برنامه‌ریزی بهتر و سودمندتری را برای آینده و تخصیص منابع داشت.

3. رشد نرخ تولید

ربات های کوکا به علت سرعت بخشیدن در روند کار و همچنین انجام کارهای تکراری و مداوم بدون خستگی، بهره‌وری کارخانه و صنایع را افزایش می‌دهند و نرخ تولید را بالا می‌برند.

4. افزایش ایمنی

با کمک گرفتن از این ربات‌های پرکاربرد، می‌توان فعالیت‌های تکراری و خطرناک را خودکارسازی کرد. با این روند، آسیب‌های محیط کار برای نیرو انسانی کاهش پیدا می‌کند و ایمنی محیط کار افزایش میابد.

5. رشد کیفیت

ربات‌ کوکا وظایف و مسئولیت‌های خود را بسیار دقیق انجام می‌دهد و با این کار موجب افزایش کیفیت کار می‌شود. زمانی که محصولات به طور مداوم و پیوسته کیفیت خوب و بالایی را ارائه دهند، رضایت مشتریان و در پی آن، شهرت تولیدکننده افزایش پیدا می‌کند.

ربات صنعتی کوکا
چگونه ربات kuka را انتخاب کنیم؟

رازهای انتخاب بهترین ربات کوکا چیست؟

برای اینکه بتوانید بهترین ربات کوکا را نسبت به فعالیتی که انجام می‌دهید و زمینه‌ای که در آن مشغول به کار هستید، انتخاب کنید، لازم است حتما چند نکته را در رابطه با نحوه انتخاب ربات کوکا بدانید.

اگر در زمینه انتخاب ربات برای حرفه و صنعتی که در آن کار می‌کنید نیاز به یک مشاور و راهنما با تجربه دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان تیم حرفه‌ای تی‌اس‌گروپ استفاده کنید؛ فقط با شماره‌گیری

02536148

1. بررسی بار

قطعه‌ای که قرار است ربات بر روی آن کار کند یک عامل مهم است که در زمان انتخاب ربات باید به آن توجه کرد. ربات‌های کوکا گوناگون هستند و هر کدام از آن‌ها ظرفیت بارگیری متفاوتی دارند؛ چنانچه بار بیشتر از گنجایش ربات باشد، ایمنی و کارآمدی ربات، تحت‌ثایر قرار می‌گیرد و ممکن است کاهش یابد.

2. بررسی فضا

مورد بعدی که باید در زمان انتخاب ربات به آن دقت کرد، فضایی است که قرار است ربات درآن جایگذاری شود. باید با توجه به فضایی که در اختیار دارید، کوچک یا بزرگ، ربات مناسب را انتخاب کنید. اگر فضا مناسب و مطلوب برای ربات فراهم نشود ممکن است که بازوهای ربات در زمان تکان دادن و انجام فعالیت با مشکل روبه‌رو شود.

3. بررسی میزان تولید

بررسی میزان تولید از دیگر مواردی است که نیاز است به آن توجه لازم را داشته باشید. منظور از این نکته این است که رباتی را باید انتخاب کنید که زمان چرخه آن با میزان تولید شما تطابق داشته باشد. زمان چرخه ربات به مدت زمانی گفته می‌شود که در طول آن مدت ربات می‌تواند یک عملیات و فرآیند را به طور کامل به پایان برساند.

4. بررسی محیط‌کار

در محیط‌های صنعتی امکان دارد عوامل مختلفی مانند گردوغبار، دما بالا، رطوبت و … وجود داشته باشد که وجود تمامی این موارد می‌تواند بر روی کاربرد ربات تاثیر بگذارد. برای اینکه مطمئن شوید رباتی که تهیه می‌کنید برای محیط کاری شما مناسب است، می‌توانید از مشاوره رایگان تیم حرفه‌ای تی‌اس‌گروپ استفاده کنید و شرایط محیطی که دارید را برای آنان شرح دهید تا بهترین ربات که مناسب محیط شما باشد را به شما پیشنهاد بدهند. برای دریافت مشاوره می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

02536148

5. درک وظایف

آخرین و مهمترین معیاری که لازم است در زمان انتخاب ربات به آن دقت کنید، درک وظایف و کارهایی است که نیاز دارید ربات آن‌ها را برای شما انجام دهد. همانطور که در بخش های قبلی نیز به آن اشاره شد ربات‌های کوکا فعالیت‌های مختلفی را از جمله جوشکاری، جابه‌جایی، مونتاژ و … انجام می‌دهند، پس بهتر است حتما از قبل بدانید که این ربات را دقیقا برای انجام چه کارهایی نیاز دارید.

ربات کوکا
ربات‌های هوشمند کوکا

سخن آخر

ربات های کوکا با کارآیی و کاربردهای مفیدی که دارند در دنیای صنعت غوغایی به پا کرده‌اند؛ این ربات‌ها با دارا بودن تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته و بروز از صنعت خودروسازی تا صنعت پزشکی کاربرد دارند. با کمک گرفتن و استفاده از این ربات‌ها در صنایع مختلف می‌توان نرخ تولید و رضایت مشتری را افزایش داد و برخی هزینه‌های تولید را تا حدی کم کرد.

با توجه به اینکه امروزه بیشتر صنایع و مشاغل به سوی هوشمندسازی فرآیندهای خود قدم برداشته‌اند، شما هم می‌توانید برای انجام این کار اقدام کنید و از این ربات‌ها استفاده بهینه انجام دهید. اگر قصد سرمایه‌گذاری بر روی این ربات‌های پرکاربرد و سومند را دارید می‌توانید این کار را با مشورت گرفتن از یک تیک حرفه‌ای که سال‌هاست در این حوزه فعالیت می‌کند، انجام دهید. برای دریافت این مشاوره رایگان کافیست با شماره‌ای که در زیر درج شده است تماس حاصل کنید.

02536148

ما در تی‌اس‌گروپ با تمام دانش و تجربه‌ای که سال‌هاست در زمینه هوشمندسازی کارخانه‌ها و صنایع داریم، از مرحله آموزش تا اجرای پروژه رباتیک شما را همراهی خواهیم کرد؛ راستی! اگر همچنان سوال بی‌پاسخی درباره ربات کوکا ذهن شما را به خود مشغول کرده است، می توانید در قسمت کامنت با ما در میان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول

1. ربات‌های کوکا در چه صنایعی پرکاربرد هستند؟

ربات‌های کوکا در بیشتر صنایع امروزی کاربرد از جمله صنعت پزشکی، پلاستیک، غذایی و… کاربرد دارند.

2. آیا با استفاده از ربات کوکا میزان تولید افزایش پیدا می‌کند؟

یکی از ویژگی‌های ربات‌های کوکا سرعت بخشیدن به فرآیند‌های تولیدی است که با وجود این ویژگی میزان تولید در صنایع افرایش میابد.

3. نحوه نگه‌داری از ربات کوکا چگونه است؟

ربات‌های KUKA برای اطمینان از عملکرد مطلوب نیاز به تعمیر و نگه‌داری پیوسته و مداوم دارند. این تعمیر و نگه‌داری شامل بازرسی‌های مرتب، روانکاری، کالیبراسیون و به‌روزرسانی نرم‌افزار می‌شود.

مطالعه بیشتر

KUKA Robot Guide

The Industrial robot: How does it work?

Packaging and palletizing robots from KUKA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *