جوشکاری میگ مگ چیست؟

جوشکاری میگ مگ

اگر به دنبال رباتی هستید که به جای نیرو انسانی بگذارید و بازدهی بالا را دریافت کنید؛ پس به سراغ خرید ربات جوشکاری میگ مگ یاسکاوا بروید. ربات جوشکاری یاسکاوا یکی از بهترین ربات‌هایی است که می‌توانید با خیالی راحت آن را به جای نیرو انسانی قرار داد زیرا دقت و سرعت بالا آن باعث می‌شود تا بازدهی و کیفیت جوش‌ها در کار شما بالا برود. با استفاده از ربات جوشکاری میگ و مگ یاسکاوا شما یک خط تولید 24 ساعت دارید که بدون خستگی و پایین آمدن دقت فلزات را جوش می‌دهد.

برای استعلام قیمت ربات جوشکاری میگ مگ یاسکاوا می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید.

02536148

جوشکاری میگ مگ چیست؟

جوشکاری میگ مگ یا جوشکاری قوس فلزی گازی، یک روش مدرن در جوشکاری است که در آن از برق برای ذوب کردن و اتصال دادن قطعات فلزی به یکدیگر استفاده می‌شود. در این روش مدرن جوشکاری الکترود به طور متناوب توسط تفنگ جوشکاری تغذیه می‌شود و یک گاز محافظ آزاد می‌شود تا از ناحیه جوشکاری در برابر هوا بیرونی محافظت کند. در بخش زیر جوشکاری میگ مگ را به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم.

1. جوشکاری میگ

در جوشکاری میگ از مخلوط چند گاز یا از گاز‌های بی‌اثر به عنوان گاز محافظ استفاده می‌شود؛ برای مثال گازهای هلیوم و آرگون گازهای بی‌اثری هستند که برای جوشکاری فلزات غیرآهنی مثل آلومینیوم کاربرد دارند. یکی از ویژگی‌های گازهای بی‌اثر این است که با حوضچه جوش واکنش نشان نمی‌دهند.

2. جوشکاری مگ

در این نوع جوشکاری از گازهای محافظ فعال مانند کربن‌دی‌اکسید با مخلوط دی‌اکسید‌کربن، آرگون و اکسیژن استفاده می‌شود. فلزات فعال قادر هستند به آسانی با حوضچه جوش واکنش نشان دهند و خواص مکانیکی آن را تغییر دهند.

جوشکاری میگ و مگ
علت به کارگیری ربات‌ها در فعالیت‌های جوشکاری به جای انسان

علت جایگزینی ربات به جای انسان در جوشکاری میگ مگ چیست؟

با پیشرفت علم و تکنولوژی این روزها در بیشتر صنایع استفاده از نیرو انسانی به صورت چشمگیری در زمینه جوشکاری کم شده است زیرا با انجام جوشکاری ممکن بود خطرات جبران‌ناپذیری به نیروهای انسانی وارد شود. با به کار آمدن ربات‌های جوشکاری میگ مگ درصد خطرات احتمالی نیروهای انسانی کاهش یافت و باعث شد تا از این ربات‌ها بیشتر از قبل استفاده شود. در بخش زیر برخی از دلایلی را توضیح می‌دهیم که باعث شده‌ است تا ربات‌ها جای انسان را در جوشکاری بگیرند.

1. خطر برق‌گرفتگی

در جوشکاری میگ و مگ جریان الکتریکی بسیار بالا است و کارکنان نیز برای انجام جوشکاری با این جریان زیاد اکتریکی سروکار دارند. چنانچه سیم‌ها برق در این جوشکاری به صورت درست عایق‌بندی نشده باشند و یا دستگاه به درستی به زمین متصل نشده باشد، جریان برق می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی را به کارکنان وارد کند که برخی از این آسیب‌ها جبران‌ناپذیر و غیرقابل درمان است.

2. گازهای مضر

در جوشکاری mig mag گازهای آزاد می‌شود که استنشاق آن‌ها ممکن است آسیب‌های زیادی به بدن نیرو انسانی وارد کند. با به کارگیری ربات‌ها یاسکاوا در این زمینه از بروز آسیب جلوگیری می‌شود.

3. اشعه UV

در جوشکاری MIG/MAG اشعه فرابنفش بسیار زیادی تولید می‌شود که اگر نیرو انسانی در بازه زمانی زیادی در معرض آن بدون هیچ‌گونه محافظی باشد ممکن است به مشکلاتی از جمله مشکلات پوستی و چشمی دچار شود.

4. دقت بالا

تمامی انسان‌ها بعد از انجام یک‌سری کارهای تکراری خسته می‌شوند و در انجام آن کار دقتشان کاهش میابد زیرا کاری را انجام می‌دهند که به آن عادت کرده‌اند. در زمان کار هم همین‌گونه است نیروی انسانی ممکن است بعد از مدتی که کاری تکراری را انجام می‌دهند دیگر مانند قبل بر روی آن دقت نکند؛ در این زمان است که استفاده از یک ربات جوشکاری از این کار جلوگیری می‌کند و همان‌ کارهای تکراری را با دقت اولیه انجام می‌دهد.

جوشکاری mig mag
ربات‌های جوشکاری یاسکاوا مدل میگ مگ باعث افزایش بازدهی می‌شود

5. افزایش بازدهی

اگر می‌خواهید خط تولیدی داشته باشید که به صورت 24 ساعت بدون خطا کار کند پس حتما باید به سراغ خرید یک ربات جوشکاری میگ مگ یاسکاوا بروید زیرا با استفاده از این ربات خط تولید شما تمام وقت می‌تواند بدون وقفه کار کند و تمامی جوشکاری‌ها را با دقت و کیفیتی بالا ایجاد کند.

6. برنامه نویسی بهتر

با استفاده از جوشکاری رباتیک می‌توان از طریق برنامه‌نویسی مسیر جوشکاری، زاویه های جوشکاری و الگوهای جوش مختلفی را برای ربات مشخص کرد.

7. فشار فیزیکی

فشار فیزیکی دلیل دیگجری است که باعث جیگزینی ربات‌ها به جای انسان می‌شود. نگه‌داری تفنگ جوشکاری برای بازه زمانی زیاد باعث می‌شود که فشار زیادی به عضلات کمر کارکنان وارد شود؛ با استفاده از ربات جوشکاری یاسکاوا از وارد شدن فشار و آسیب‌دیدگی عضلات اسکلتی- عضلانی جلوگیری کرد.

مزایای جوشکاری میگ مگ چیست؟

ربات‌های جوشکاری یاسکاوا از محبوبیت خاصی در انواع صنایع برخوردار هستند؛ علت این محبوبیت و معروف بودن مزایای بسیار زیاد آن در کار است. برخی از مزایای ربات‌های جوشکاری یاسکاوا عبارتند از:

1. دقت بالا

اگر مشغل به کاری هستید که دقت از مهمترین معیارهای فعالیت در آن است، پس حتما به فکر جایگزینی جوشکاری MIG/MAG به جای جوشکاری سنتی باشید. ویژگی های این ربات جوشکاری کنترل ولتاژ، کنترل سرعت تغذیه و کنترل جریان می‌تواند سیم‌جوش‌های باکیفیتی را تولید کند.

2. سرعت بالا

از مهمترین مزیت جوشکاری MIG/MAG سرعت بسیار بالا آن است. در این سبک از جوشکاری رباتیک نیازی به تعویض الکترود دستگاه نیست و این موضوع باعث افزاییش سرعت و کارایی چندین برابر می‌شود.

جوشکاری MIG/MAG
ربات‌های جوشکاری یاسکاوا

3. کاهش هزینه

با استفاده کردن از ربات‌های جوشکاری میگ مگ یاسکاوا در صنایع مختلف راه‌های برای کاهش هزینه به وجود می‌آید که این راه‌ها عبارتند از:

  1. عدم نیاز صرف زمان برای پاکسازی بعد از انجام جوشکاری
  2. عدم نیاز به نیرو انسانی برای انجام جوشکاری‌های متفاوت
  3. افزایش سرعت در خط تولید و افزایش بازدهی

4. همخوانی با مواد گوناگون

یکی از بهترین ویژگی‌های ربات‌های جوشکاری میگ مگ یاسکاوا انجام جوشکاری با هر نوع مواد است برای مثال در جوشکاری MIG/MAG فرقی نمی‌کند شما از آلیاژهای مختلفی آلومینیوم، فولاد و … استفاده کنید زیرا این ربات قادر به انجام تمام آن ها است. این ویژگی در صنایع گوناگون باعث می‌شود تا دست افراد در زمان جوشکاری با مواد باز باشد و محدودیتی نداشته باشند.

5. جوش دادن ورق‌های نازک

در جوشکاری میگ و مگ گرما و حرارت به صورت کنترل شده وارد می‌شود و سیم نیز به صورت ممتد تغذیه می‌شود. این دو قابلیت این امکان را در اختیار افراد و نیرو انسانی قرار می‌دهد تا به راحتی و سهولت بتوانند ورقه‌هایی حتی به ضخامت 2 میلی‌متر را نیز با کیفیت بسیار بالا جوش دهند.

6. بدون نیاز به پاکسازی سرباره

اگر از جوشکاری های سنتی استفاده کرده باشید حتما متوجه این ماجرا شده‌اید که سرباره‌ها بعد از جوشکاری نیاز به پاکسازی دارند و زمان زیادی برای پاک کردن سرباره‌ها باید صرف شود. اما در جوشکاری با ربات‌های یاسکاوا دیگر این موضوع پیش نمی‌آید زیرا در این ربات‌ها سرباره‌های بسیار بسیار کمی تولید می‌شود؛ در نتیجه با عدم تولید سرباره‌های زیاد زمانی که باید صرف تمیز کردن می‌شد، ذخیره می‌شود و همین امر باعث بازدهی بالا در این ربات‌ها می‌شود.

7. قابل استفاده در موقعیت‌های مختلف

با استفاده از ربات‌های جوشکاری میگ و مگ یاسکاوا دیگر محدودیتی در موقعیت وجود ندارد و به راحتی می‌توان در موقعیت‌های مختلف مانند موقعیت‌های عمودی، افقی و یا ارتفاع زیاد به راحتی جوشکاری را انجام داد.

جوشکاری میگ مگ
خرید ربات‌های یاسکاوا از شرکت تی‌اس‌گروپ با قیمتی مناسب

از جوشکاری میگ مگ در چه صنایعی می‌توان استفاده کرد؟

به علت مزایایی و کاربردی‌های زیادی که ربات‌های جوشکاری MIG/MAG یاسکاوا دارند از آن ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود. ربات‌های جوشکاری یاسکاوا مدل میگ مگ در صنایعی از جمله صنایع زیر محبوبیت بالایی دارد.

1. کشتی‌سازی

کشتی از جمله صنایعی است که جوشکاری mig mag در آن کاربرد بالایی دارد. در صنعت کشتی‌سازی به علت اینکه باید سازه‌هایی دریایی در ابعاد عظیم ساخته شوند نیاز است که جوشکاری بین فلزات بسیار با دقت و کیفیت انجام شود. به همین منظور در این صنعت بهتر است از ربات‌های جوشکاری mig mag که دقیقا همین ویژگی‌ها را دارد استفاده شود.

2. نفت و گاز

از دیگر صنایعی که این ربات‌های جوشکاری در آن نقش دارند می‌توان به صنعت نفت‌ و گاز اشاره کرد. همانطور که متوجه شدید از مزیت‌های این ربات‌ جوشکاری دقت و سرعت بالا است که باعث محبوبیت آن حتی در صنعت بسیار مهم نفت و گاز می‌شود. در صنعت نفت و گاز سرعت و دقت بالا به مونتاژ خطوط لوله و بالابردن دوام و کیفیت آن ها کمک شایانی می‌کند.

3. هوافضا

هوافضا جزء صنایعی است که دقت و کیفیت در آن بسیار حائز اهمیت است. این امر باعث شده است تا ربات‌های جوشکاری میگ مگ یاسکاوا خیلی بیشتر از قبل در این صنعت حساس کاربرد داشته باشند. یکی دیگر از مواردی که باعث استفاده ربات‌ها در این صنعت شده است همخوانی جوشکاری میگ و مگ با آلیاژهای مختلف است زیرا در صنعت هوافضا لازم به استفاده از آلیاژهای متفاوت است.

جوشکاری میگ و مگ
ربات‌های یاسکاوا در بیشتر صنایع کاربرد دارد

4. ساخت‌وساز

ساخت‌وساز صنعت دیگیری است که جوشکاری mig mag در آن بسیار مهم است. در این صنعت از ربات‌ جوشکاری یاسکاوا برای اتصال درست و دقیق سازه‌های فلزی کمک گرفته می‌شود. ربات یاسکاوا نه تنها سازه‌ها را بسیار دقیق و باکیفیت به یکدیگر متصل می‌کند بلکه سرعت اجرای پروه را نیز به صورت قابل توجهی بالا می‌برد.

5. حمل‌و‌نقل

جوشکاری mig mag در صنعت حمل‌ونقل نیز به کمک انسان‌ها آمده است و در حفظ و گسترش خطوط راه‌آهن بسیار کاربرد دارد. در این صنعت از جوشکاری میگ و مگ برای ساختن زیرساخت‌های مختلف از جمله مونتاژ ریل‌ها و واگن‌ها نیز استفاده می‌شود.

جوشکاری mig mag
بیشتر فعالیت‌های صنعت خودروسازی با استفاده از ربات انجام می‌شود

6. خودروسازی

به علت اینکه در صنعت خودروسازی جوشکاری‌ها به دقت و سرعت بسیار بالایی نیاز دارند از جوشکاری mig mag باید استفاده کرد. در خودروسازی فلزات باید به طرزی به یکدیگر متصل شوند که بین آن‌ها حتی درزی باز باقی نماند؛ که این کار را ربات‌های جوشکاری یاسکاوا بسیار خوب انجام می‌دهند.

اگر می‌خواهید بدانید در صنعتی که در آن مشغول به کار هستید ربات‌های جوشکاری یاسکاوا مدل میگ مگ کاربرد دارد یا خیر؟

می‌توانید با شماره زیر تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

02536148

 

 معایب جوشکاری میگ مگ چیست؟

درست است که جوشکاری میگ مگ مزیت‌های زیادی دارد ولی نباید از معایب آن چشم پوشید زیرا ممکن است با دانستن همین معایب نظر افراد در زمان خرید عوض شود. معایب جوشکاری mig mag عبارتند از:

1. محدودیت در فضا

جوشکاری MIG/MAG به فضا بسته نیاز دارد و برای استفاده در فضای باز طراحی شده است و نباید از آن در فضا‌های باز استفاده شود زیرا جریان باد و هوا ممکن است آلاینده‌های جوی را وارد حوضچه جوش کند.

2. ایجاد مشکل در عیب‌یابی

هنگامی که ایراد و مشکلی در سیستم جوشکاری MIG/MAG به وجود می‌آید ممکن است عیب‌یابی آن کمی سخت و چالش برانگیز شود. برخی از این مشکلات بی‌نظمی جریان گاز، مشکلات تغذیه و ناپایداری قوس است.

جوشکاری MIG/MAG
ربات جوشکاری میگ‌مگ جوشکاری بسیار بادقتی را انجام می‌دهد.

3. هزینه راه‌اندازی و نگهداری

عیب و ایراد اولی که در این نوع جوشکاری وجود دارد هزینه راه‌اندازی و نگهداری کردن از آن است. البته این عیب بعداز گذشت چند ماه به یک مزیت تبدیل می‌شود زیرا بازدهی بالایی که این ربات‌های جوشکاری دارند باعث می‌شود بعداز گذشتن چند مدت هزینه‌هایی که در زمان خرید آن پرداخت شده است جبران شود.

4. آسیب به سلامت نیرو انسانی

اگر جوشکاری mig mag را نیروی انسانی به صورت سنتی و بدون دخالت ربات یا تجهیزات دیگر انجام دهد باعث به خطر افتادن سلامت آن‌ها می‌شود و می‌تواند مشکلاتی از جمله بیماری‌های پوستی و یا مشکلات ریوی ایجاد کند.

جوشکاری میگ مگ
ربات‌های یاسکاوا، خط تولیدی 24 ساعته است

در جوشکاری میگ مگ از چه فلزهایی می‌توان استفاده کرد؟

در جوشکاری میگ مگ می‌توان از سه نوع فلز استفاده کرد که این سه مورد را در ادامه توضیح خواهیم داد.

1. فلزاتی که ممنوع است

اغلب فلزاتی مانند کادمیم، روی، سرب و قلع که نقطه‌ذوب پایینی دارند انتخاب مناسبی برای کار با جوشکاری میگ مگ نیستند. از فلزاتی که روکش‌هایی با این فلزات دارند هم نباید استفاده کرد، اگر قرار به استفاده از آن‌ها باشد باید روکش آن‌ها را به صورت کامل جدا کرد و بعد از آن‌ها استفاده کرد.

2. فلزاتی که محدودیت دارند

برای استفاده از فلزاتی مانند آلیاژهای آلومینیوم سری2000 و 7000، فولادهای بسیار محکم و یا آلیاژ مس با درصد فلز بالای روی در جوشکاری میگ و مگ باید در زمان جوشکاری به شرایط خاصی که در ادامه گفته می‌شود توجه کنید.

  1. در زمان استفاده از این نوع فلزات باید از سیم جوش مخصوص استفاده شود.
  2. برای استفاده کردن از این نوع فلزات باید در بخش زیادی از اطراف حوضچه جوش از گاز محافظ استفاده کنید.
  3. ممکن است برای استفاده از این فلزات نیاز باشد تا از عملیات حرارتی بعد از جوشکاری کمک بگیرید.
جوشکاری میگ و مگ
ربات‌های یاسکاوا جوشکاری بسیار باکیفیت دارند

4. فلزاتی که محدودیت ندارند

برخی از فلزات به جوشکاری میگ و مگ پاسخ مثبت می‌دهند و می توان از آن‌ها به آسانی در جوشکاری میگ مگ استفاده کرد؛ این فلزات شامل آلیاژهای مقاوم به حرارت، فولادهای کربنی و فولادهایی که آلیاژ کمی دارند می‌‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله شما در رابطه با جوشکاری میگ مگ توضیحاتی را دریافتید و متوجه تفاوت بین این جوشکاری شدید. جوشکاری میگ مگ به علت مزایای زیادی که دارند از جمله سرعت و دقت بالا، افزایش بازدهی، کیفیت جوش بالا و ….، محبوبیت خاصی را در بین صنایع و یا افرادی که در زمینه جوشکاری فعالیت می‌کنند پیدا کرده است. ما سعی کردیم تمام نکات لازم در رابطه با این جوشکاری را به شما بگوییم، ولی احتمالا همچنان سوالاتی در ذهن شما باقی مانده است؛ شما برا یدریافت پاسخ این سوال می‌توانید از تیم مشاوره رایگان ما کمک بگیرید و یا در بخش کامنت‌ها برای ما سوالتان را بنویسید.

شماره تماس: 02536148

سوالات متداول

1. جوشکاری میگ مگ قابل استفاده در فضای باز است؟

این نوع جوشکاری برای استفاده و کار در فضاهای بسته طراحی شده است ولی ممکن است در برخی از شرایط خاص به‌توان از آن در فضای باز نیز استفاده کرد.

2. در جوشکاری میگ مگ از ورق‌های با چه ضخامتی می‌توان استفاده کرد؟

برای انجام جوشکاری میگ و مگ با ربات‌های یاسکاوا حداقل باید ضخامت ورق‌ها چیزی حدود 0.5 میلی‌متر باشد.

3. آیا از ربات‌ جوشکاری میگ مگ می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد؟

از ربات‌های جوشکاری میگ و مگ به راحتی می‌توان در موقعیت‌های مختلف مانند موقعیت‌های عمودی، افقی و یا ارتفاع زیاد استفاده کرد.

برای مطالعه بیشتر

WHAT IS GAS METAL ARC WELDING? (MIG WELDING / MAG WELDING)

what is MIG/MAG Welding?

THE MIG WELDING PROCESS AND MORE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *