ربات مونتاژ، ابزاری برای سبقت گرفتن از رقبا

ربات مونتاژ

می‌خواهید در هزینه‌های کارخانه صرفه‌جویی کنید؟ یا می‌خواهید بهره‌وری و دقت را در کارتان بالا ببرید و یا حتی نیرویی کاری می‌خواهید که در به صورت 24 ساعته در حال کار باشد؟

ربات مونتاژ، دقیقا همان چیزی است که می‌خواهید زیرا نه تنها تمام این ویژگی‌ها بلکه ویژگی‌های منحصر به فرد دیگری را نیز در خود دارد. ربات‌های مونتاژ یک ربات معمولی نیستند، این ربات‌ها می‌توانند کارهایی را در کارخانه انجام دهند که نیرو انسانی توان انجام آن‌ها را ندارد. برای مثال این ربات‌ها می‌توانند کارهای تکراری را با سرعت و دقت بالا و همچنین بدون هیچ‌گونه خستگی انجام دهند و خطایی را نیز به وجود نیاورند. اگر شما هم مشتاق به آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این ربات شگفت‌انگیز هستید، با ما همراه باشید.

ربات مونتاژ یا مونتاژ رباتیک چیست؟

ربات مونتاژ به ماشین‌های برنامه‌ریزی شده گفته می‌شود که از آن‌ها برای اتصال اجرای تشکیل‌دهنده یک محصول به همدیگر استفاده می‌شود. اگر بخواهیم ربات‌های مونتاژ و نیرو انسانی را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که ربات‌های مونتاژ از نیرو انسانی سریع‌تر و با دقت‌تر هستند.

وقتی حرف از سرعت مکانیکی بالا به میان می‌آید ممکن است یک تهدید برای نیرو انسانی به حساب بیاید زیرا سرعت و دقت بالای این ربات‌ها قابل توصیف نیست.

مونتاژ شامل یک‌سری فرآیند و عملیات هماهنگ شده است، مانند شناسایی قطعه، مرتب کردن قطعات، جداکردن قطعات، تغذیه قطعات، جابه‌جایی، قرار دادن، دریافت کردن، جاگذاری، بستن، بازررسی کیفیت و کارهای کمکی مانند تمیز کردن، برش زدن، بسته‌بندی، مهر و موم کردن، حکاکی، برچسب زدن و خیلی کارهای دیگر.

کنترل‌کننده ربات مونتاژ در مرکز این جریان قرار دارد و داده‌های مثل شناسه قطعه و شناسه کار را دریافت و ارسال می‌کند تا ابزارها را کنترل کند و وضعیت را به سیستم‌های مختلف ارسال کند. این باعث می‌شود که کارهای مونتاژ رباتیک چالش‌برانگیز و جالب باشند!

ربات صنعتی مونتاژ
ربات‌های یاسکاوا

Assembly robots are commonplace within any manufacturing environment. They are capable of performing mundane and repetitive tasks with ease. Due to the accuracy of a robot’s EOAT, assembly robots are also perfect for constructing products that require a delicate or precise touch. Such products could involve anything with electronics or compact components.

ربات‌های مونتاژ در هر محیط تولیدی رایج هستند و می‌توانند وظایف یکنواخت و تکراری را به‌راحتی انجام دهند. به دلیل دقت ابزارهای انتهایی ربات‌ها (EOAT)، این ربات‌ها برای ساخت محصولاتی که نیاز به دقت و ظرافت دارند، بسیار مناسب هستند. این محصولات می‌توانند شامل دستگاه‌های الکترونیکی یا قطعات کوچک و فشرده باشند.

منبع:

diy-robotics.com

اجزای تشکیل‌دهنده ربات مونتاژ چیست؟

یک ربات مونتاژ کار دارای یک‌سری اجزای تشکیل‌دهنده بسیار مهم است که اگر هر کدام از این قطعات و اجزا به درستی کار نکند، کار ربات نیز دچار اختلال می‌شود. اجزای تشکیل‌دهنده ربات‌ مونتاژ عبارتند از:

1. سیستم‌های بینایی

اغلب این سیستم‌ها نزدیک به بخش انتهای بازوی ربات نصب می‌شود و باعث بالا رفتن دقت در زمان انجام عملیات در ربات می‌شوند. علت این دقت بالا، کسب توانای مشاهده و تشخیص مکان قرارگیری قطعه است. به عبارت ساده‌تر این سیستم بینایی در ربات مانند چشم در انسان عمل می‌کند.

ربات مونتاژ کار
سیستم بینایی در ربات‌های مونتاژ

2. بازو رباتیک

بازوهای رباتیک جانشین بازوهای انسانی و بسیار انعطاف‌پذیر هستند. هدف از ایجاد این بازو در ربات، بلند کردن و قرار دادن قطعات در حال مونتاژ است.

3. حسگر

وظایف حسگرها در ربات‌های مونتاژ، تشخیص پارامترهایی از جمله مقدار نیرویی که ربات باید هنگام نصب یک قطعه اعمال کند، است. حسگرها برای تشخیص مقدار نیرو به ربات کمک می‌کنند و یا نحوه قرارگیری ربات را هدایت می‌کنند.

4. ابزار انتهایی ربات

مکان قرارگیری این ابزار، انتهای بازوی ربات مونتاژ است؛ برای انتخاب قطعاتی که قرار است مونتاژ شود.

ربات مونتاژ چه فعالیت‌‌هایی انجام می‌دهد ؟

طراحی سیستم‌های مونتاژ خودکار بر اساس قطعه خاص، کاربرد و نیازها تولید می‌شود. این ربات‌ها بر پایه دستوالعمل‌های کدگذاری شده عمل می‌کنند و برای انجام وظایف‌شان از بازوهای رباتیک، سنسورها و سیستم‌های بینایی پیشرفته استفاده می‌شود. بازوان هوشمند رباتیک نقش بسزایی را در گرفتن اشیا و دستکاری آن‌ها ایفا می‌کنند و همچنین، سیستم‌های بینایی رباتیک، ربات را به مکان و جهت درست هدایت می‌کنند. ربات‌های مونتاژ کار کارهای از قبیل کارهای زیر را می‌توانند انجام دهند.

ربات مونتاژ
ربات‌های مونتاژ کارهای متفاوتی انجام می‌دهند.

1. مونتاژ قطعات ریز و کوچک

مونتاژ کردن قطعات ریز و جزئی شامل جابه‌جایی‌های ظریف و قراردادن اجزای بسیار کوچک در کالا و محصول نهایی است. این ربات‌ها می‌توانند به صورت دقیق یک قطعه مخصوص را انتخاب کنند و آن قطعه را در جای مناسب قرار دهند. سپس، ربات مونتاژ کار قادر است تا با استفاده از روش‌های مناسب در زمینه بست مانند جوشکاری، چسباندن و یا سایر روش‌‌های اتصال، قطعات را در جای مورد نظر محکم کند.

2. طبقه بندی

یکی دیگر از کارآیی‌های این نوع ربات‌ها این است که با استفاده از سیستم‌های بینایی و حسگرهای بسیار پیشرفته می‌توانند قطعات را بر اساس مشخصاتی مانند شکل، رنگ، اندازه و سایر ویژگی‌های خاص یک قطعه، شناسایی و طبقه‌بندی کنند و بعد از انجام شناسایی و طبقه‌بندی، قطعات لازم را برای مونتاژ انتخاب کنند.

3. جوشکاری

در زمینه مونتاژ قطعات الکترونیکی، ربات‌های مونتاژ قادر به انجام جوشکاری‌های مختلف از قبیل جوشکاری‌ نقطه‌ای، جوشکاری سطحی، یا لحیم‌کاری هستند.

4. بازرسی کیفیت

فعالیت دیگری که این ربات‌های قادر به انجام آن هستند، بازرسی کیفیت محصولات است. ربات صنعتی مونتاژ مانند یک ناظر عمل می‌‌کند؛ چک می‌کند و میبیند که آیا همه قطعات به درستی و طبق برنامه مونتاژ شده‌اند و عمل می‌کنند؟.

کارهایی که این ربات‌ها برای بررسی کیفیت انجام می‌دهند، کارهایی از جمله تست عملکر، تست قدرت و همچنین بررسی تحمل وزن است.

ربات صنعتی مونتاژ
ربات‌‌های مونتاژ یاسکاوا چه مزیت‌هایی دارند؟

مزیت‌های ربات مونتاژ چیست؟

ربات‌‌های مونتاژ امروزه یک دست کمکی در صنایع به حساب می‌آیند زیرا مزیت‌های فراوانی را به همراه دارند. مزیت‌هایی که این ربات‌ها برای صنایع به وجود می‌آورند عبارتند از:

1. ارتقا کنترل کیفیت

به دلیل اینکه ربات مونتاژ کار از سیستم‌های بینایی و سنسورهای پیشرفته بهره‌ می‌برد، قادر است تا عیب و ایراد را با حساسیت بالایی تشخیص دهد.

2. ارتقا سطح ایمنی در کار

در خط‌های تولید ممکن است که برخی از فعالیت‌ها به نیرو های انسانی و کارکنان آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد کند و برای سلامت آن‌ها مشکل ایجاد کند. ربات‌های مونتاژ اینجا به کمک نیروهای انسانی می‌آیند و از آسیب‌دیدگی و خسرات جانی آن‌ها جلوگیری می‌کند. این ربات‌های کاربردی با انجام کارهای سخت و ناایمن باعث می‌شوند تا کارکنان دچار آسیب نشوند و در پی آن ایمنی محیط کار بالا برود.

3. صرفه‌جویی در هزینه‌

خرید اولیه و سرمایه‌گذاری بر روی ربات‌های مونتاژ ممکن است در درجه اول یک ریسک بزرگ و پرخطر به‌نظر برسد ولی باید گفت که سرمایه‌گذاری بر روی این ربات‌های به صورت بلند مدت است؛ یعنی قرار نیست با خرید این ربات‌‌ها در روزهای اول هزینه‌های شما کم شود؛ داشتن این توقع ناعادلانه است.

هزینه‌ای که شما برای خرید و راه‌اندازی این ربات‌ها پرداخت می‌کنید در طول زمان چندین برابر به شما برخواهد گشت زیرا همانطور که در بخش‌های بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، این ربات‌ها مونتاژ صنعتی ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی از جمله دقت و سرعت بالا در کار، بهره‌وری بیشتر نسبت به نیرو انسانی و … دارند که باعث کاهش هزینه می‌شود.

ربات مونتاژ کار
Yaskawa MOTOMAN

4. ارتقا بهره‌وری

ربات‌های مانند انسان احساس خستگی نمی‌کنند و نیزا به تعطیلی در طی هفته و یا ماه ندارد؛ آن‌ها می‌توانند در صنایع به صورت 24 ساعته بدون هیچ گونه خستگی کار کنند. همین موضوع به ظاهر ساده باعث افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات می‌شود.

یک ویژگی دیگر که باعث افزایش بهره‌وری می‌شود، قابلیت انجام کارهای تکراری در ربات‌های مونتاژ است. این ربات‌ها بدون خستگی و با دقت بالا می‌توانند کارهای تکراری را انجام دهند.

5. رقابت کارخانه

سه ویژگی مهم در فعل و انفعالات یک کارخانه سرعت، دقت و مقرون به صرفه بودن است؛ سه قابلیت که در ربات مونتاژ یاسکاوا مشاهده می‌شود. وجود این سه ویژگی به صورت همزمان در یک کارخانه یک مزیت رقابتی به حساب می‌آید که به کارخانه این اجازه را می دهد تا از سایر رقبا خود برتری پیدا کند.

ربات مونتاژ چه کاربردی دارد؟

ربات‌های مونتاژ یکی از ربات‌های کارآمد در صنایع هستند که بسیار طرفدار دارند. ربات مونتاژ به علت وجود کاربردهای گسترده‌ای که دارد، جای خود را در صنایع مختلف باز کرده است و در بیشتر صنایع امروزی از آن استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای این ربات عبارتند از:

1. استفاده از ربات مونتاژ کار در خط تولید خودرو

یکی از پرکاربردترین بخش‌ها، خط تولید خودروها است. در خط تولید خودرو برای نصب موتور، درب‌ها، چرخ‌ها و سایر قطعات یک خودرو نیاز به ربات مونتاژ است. در این خطوط، ربات‌های مونتاژ کار بسیار نقش مهمی دارند زیرا باعث می‌شوند دقت و سرعت در این خطوط افزایش پیدا کند.

برای درک بهتر از اهمیت وجود این ربات‌ها یک مثال می‌زنیم، فرض کنید که سه خودرو در مراحل مختلفی از سرهم بندی قرار دارند. خودرو اول در مرحله نصب موتور، خودرو دوم در مرحله نصب درب‌ها و خودرو سوم در مرحله نصب چرخ‌ها قرار دارد. در هر یک از این مراحل، ربات‌های صنعتی با دقت بالا و سرعت قابل توجهی وظایف خود را انجام می‌دهند. این هماهنگی و سرعت در کار، سبب افزایش بهره‌وری و کاهش خطاها در فرآیند تولید می‌شود.

2. استفاده از ربات مونتاژ کار در کارخانه تولید ماشین‌آلات صنعتی

مونتاژ قطعات مختلف یکی از مراحل مهم در و اساسی در بسیار از کارخانه‌های تولید ماشین‌آلات صنعتی است. برخی از صنایعی که در فرآیندهای خود به ربات مونتاژ نیاز دارند عبارتند از، محصولات صوتی و تصویری، خودروسازی، صنایع تبدیلی و … . استفاده کردن از نیروهای انسانی در بخش مونتاژ یک کار پر‌هزینه و زمان‌بر است و همچنین احتمال بروز خطا را در روند کار بالا می‌برد.

3. استفاده از ربات مونتاژ کار در سرهم کردن قطعات

طراحی خطوط برای سرهم کردن قطعات یک دستگاه، برای ساماندهی ماشین آلات و قطعات است. عملکرد این خطوط به صورتی است که مجموعه‌ای از قطعات با بالابرهای که شکل چنگالی دارند حرکت می‌کنند. در این بخش حتی از لیفتراک و جرثقیل هم برای بلند کردن اجسام سنگین می‌توان استفاده کرد.

ربات مونتاژ
Yaskawa robots

انواع ربات مونتاژ یاسکاوا

برای آشنایی و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ربات‌های مونتاژ یاسکاوا، از مشاوره رایگان تیم حرفه‌ای تی اس ویژن کمک بگیرید. کارشناسان متخصص در تیم تی اس ویژن از مرحله آموزش تا خدمات پس از فروش شما را همراهی خواهند کرد.

36148 25 98+

ربات‌های مونتاژ یاسکاوا انواع متعددی دارند که ما در این بخش به توضیح هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم تا شما با هر کدام از این ربات‌های پر کاربرد آشنا باشید.

1. ربات صنعتی مونتاژ سریEP

این سری از ربات‌های یاسکاوا دارای 6 محور هستند که عملکرد بی‌نظیری را در زمینه جا‌به‌جایی مواد اولیه و محصولات، ماشین‌کاری، جوش نقطه‌ای و … به مخاطبان ارائه می دهد. دسترسی این سری از ربات‌های یاسکاوا به گونه‌ای طراحی شده است که از 3474 میلی‌متر تا 3505 میلی‌متر با لختی بسیار بالا است. طراحی این سری ربات‌ها، فشرده و چابک است که این امکان را به ربات می‌دهد تا امکان کار با قطعه در فاصله نزدیک را انجام دهد.

2. ربات صنعتی مونتاژ سریGP

سری GP، ربات‌هایی کامپکت با سرعت بالا هستند که دارای PAYLOAD از ۷ کیلوگرم تا ۲۵ کیلوگرم می‌باشند. وجود قابلیت‌هایی از جمله تنظیمات، تعمیر، نگهداری ساده، ساختار مچ و مقاومت محیطی، راندمان را در نصب، راه‌اندازی، کار با ربات و نگهداری تجهیزات، ارتقا داده است. این ربات دارای 6 تا 7 محور است.

3. ربات مونتاژ کار سری SIA

این ربات دارای تک بازوی 7 محور بسیار قدرتمند و باریک MOTOMAN SIA است. از این ربات در فرآیندهای اتوماسیونی از جمله مونتاژ، نظارت، ماشین‌کاری قطعات و جا‌به‌جایی می‌توان استفاده کرد. سری SIA ظرفیت وزنی 5 تا 50کیلوگرم را دارا می باشد و همچنین سطح دسترسی آن از 845 تا 1323 میلی‌متر می‌باشد.

4. ربات مونتاژ کار سری SDA

قابلیت این ربات‌ها این است که بسیار باریک و چابک هستند. ربات‌های SDA دارای 15 محور و 2 بازو است که از لحاظ انعطاف‌پذیری بسیار شباهت با حرکات انسان دارد. این سری ربات‌های علاوه بر کارهای مونتاژ برای کارهایی مانند انتقال قطعات، ماشین‌کاری و بسته‌بندی نیز مناسب هستند.

نکات مهم برای انتخاب یک ربات مونتاژ کار

برای داشتن یک ربات صنعتی مونتاژ باید به یک‌سری نکات مهم توجه کرد تا بتوان بهترین ربات و همچنین مناسب‌ترین ربات‌ را در حرفه و کار خود تهیه کرد.

1. نوع مونتاژ مورد نظر

مهمترین و اولین نکته‌ای که باید در زمان خرید این ربات‌ها به آن دقت کرد نوع مونتاژ مورد نظر است. به علت اینکه هر نوع ربات برای یک مونتاژ مخصوص طراحی و ساخته شده است.

2. میزان دسترسی ربات

میزان دسترسی دومین موردی است که باید در زمان تهیه یک ربات مونتاژ به آن توجه کرد. برای اینکه رباتی را تهیه کنید که مناسب کار شما باشد باید اندازه اجزا و فضای کارتان را بدانید. ربات‌های مونتاژ یاسکاوا اغلب میزان و مقدار دسترسی، تعداد مفاصل و دامنه حرکتی متفاوتی دارند.

3. محیط اطراف

سومین ملاک در انتخاب یک ربات مونتاژ کار، محیط اطراف است. ربات‌های یاسکاوا برای محیط‌های محتلفی از جمله محیط‌های و فضاهای بیرونی، خطرناک، بسته و محدود طراحی و ساخته شده‌اند؛ حتی برخی از این ربات‌ها تنها برای کار در اطراف انسان ساخته شده‌اند و از تکنولوژی‌هایی خاص مانند تشخیص برخورد یا توقف اضطراری بهره‌ می‌برند.

4. ظرفیت و گنجایش بار

ظرفیت بار از دیگر نکات مهم است که باید به آن توجه شود. برای یک خرید بهتر باید از قبل مشخص کنید که چه مقدار وزن را ربات باید بلند یا جابه‌جا کند؛ این ربات‌ها می‌توانند از چند کیلوگرم تا صد کیلوگرم را بلند و یا جابه‌جا کنند. اغلب برای برنامه‌های مونتاژ عادی ظرفیتی بین 10 تا 15 کیلوگرم کافیست، ولی برای کارهای صنعتی سنگین بهتر است از ربات‌هایی که ظرفیت بار بیشتری دارند استفاده شود.

5. برنامه‌نویسی آسان

آخرین و شاید پر اهمیت‌ترین نکته‌ای که می‌توان به آن اشاره کرد، پیچیدگی در برنامه‌نویسی ربات است. درست است که ربات‌هایی که برنامه‌نویسی ساده‌تری دارند عملیات‌های ساده‌تری انجام می‌دهند ولی ربات‌هایی که برنامه نویسی پیچیده‌ای دارند نیازمند یک وجود یک متخصص برنامه‌نویسی هستند.

برای خریدی درست و مناسب، از مشاوره رایگان کارشناسان تیم حرفه‌ای تی‌اس ویژن استفاده کنید.

36148 25 98+

ربات صنعتی مونتاژ
Assembly robot

سخن پایانی

ربات‌‌های مونتاژ نیاز هر کارخانه‌ای است که می‌خواهد پیشرفت کند و از رقبا خود در صنعت موردنظر پیشی بگیرد. ربات‌های مونتاژ یاسکاوا جزو ربات‌های بسیا رکاربردی در دنیای رباتیک هستند که با استفاده از آن‌ها افراد می توانند بهره‌وری، سرعت و دقت را در کارشان ارتقا دهند. اگر به دنبال فروشگاهی معتبر و قابل اعتماد برای خرید ربات‌های یاسکاوا هستید، پیشنهاد ما به شما فروشگاه تخصصی تی‌اس‌ویژن است. تی‌اس ویژن یک فروشگاه بسیار حرفه‌ای در زمینه تجهیزات رباتیک صنایع است که سالهاست در این حوزه در حال فعالیت است. برای آشنایی بیشتر با این فروشگاه و تماس با آن‌ها کافیست شماره زیر را در تلفن خود بگیرید.

36148 25 98+

سوالات متداول

1. رایج‌ترین وظایف یک ربات مونتاژ چیست؟

متداول‌ترین وظایفی که یک ربات آن‌ها را انجام می‌دهد شامل جوشکاری و لحیم‌کاری، درج و نصب کردن قطعات، بررسی و تست کیفیت می‌شود.

2. استفاده از این ربات‌های چه مشکلاتی را به همراه دارد؟

استفاده از این نوع ربات‌های یاسکاوا چالش‌هایی از قبیل هزینه بال برای راه‌اندازی اولیه، پیچیدگی در برنامه‌نویسی، نگهداری از ربات و نیاز ربات به پشتیبانی پیوسته، دارد.

3. آیا می توان ربات را جایگزین انسان کرد؟

به طور کامل، خیر! نمی‌توان ربات‌های به صورت کامل با انسان تعویض کرد زیرا انسان‌ها قابلیت‌هایی دارند که باعث می‌شود ربات‌های به آن‌ها نیاز پیدا کنند.

برای مطالعه

How an Assembling robot can transform your factory

APPLICATIONS OF ASSEMBLY ROBOTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *